طعم بيادماندنی


يکی يا دوتا؟ مساله اين است.

خیلی وقته یک سوال بزرگ ذهنمو به خودش مشغول کرده: یک بچه کافیه یا دوتا؟ از اونجایی که خودم تک فرزند بودم ،هیچ نظری ندارم که توی خانواده هایی که دوتا بچه دارند چی میگذره و احساسات بچه ها نسبت به همدیگه و پدر و مادرشان چگونه است؟

خاطراتی که از اطرافیانم دارم برام گنگه .یک وقتایی دوستی و رفاقت بین خواهر و برادرها یادمه، ولی اغلب دعوا و قهر و کتک کاری و حسادت توی ذهنم میاد.هرچند که میدونم تک فرزندی هم معایب بزرگ خودشو داره.از هرکس هم که بتونم کمک میگیرم تا خاطراتشو بهم بگه و یا منو راهنمایی کنه.

دیروز توی کتاب درمان ناسازگاری و حسادت فرزندان نوشته آدل فابر و الین مزلیش مطلبی راجع به "درک بهتر ریشه های  شرارت و حسادت در فرزندان" خواندم که شاید به نظر شما هم جالب باشه:

 

تصور کنید همسرتان در حالی که در آغوشتان گرفته است می گوید : آنقدر دوستت دارم و آنقدر کامل و معرکه هستی که تصمیم گرفته ام یک زن دیگر درست مثل تو بگیرم!

 

وقتی همسر جدید شوهرتان از راه می رسد شما وجداناً او را جوان، زیبا و تودل برو می یابید. از آن به بعد هروقت سه نفری از منزل بیرون میروید مردم سلام احترام آمیزی به شما می کنند و هیجان زده به تماشای تازه وارد مشغول می شوند و می شنوید که می گویند:"ببین چقدر دوست داشتنی است، چقدر خوشگل است، واقعاً معرکه است و ...!" آنگاه از شما می پرسند:" نظر شما چیست؟ آیا او را دوست دارید؟"

 

این مهمان ناخوانده، احتیاج به لباس دارد. شوهرتان از کمد شما، چند دست لباس زیر نو و مورد علاقه تان را برداشته و به او می دهد. وقتی مخالفت و اعتراض می کنید، می گوید:" تو کمی چاق شده ای  و اینها دیگه به دردت نمی خوره و برات تنگ شده و تصادفاً درست اندازه اوست!"

 

این تازه وارد که به سرعت جا افتاده و به محیط عادت کرده هر روز سرحال تر و تو دل بروتر می شود. یک روز که تلاش می کنید برنامه کامپیوتری جدیدی که همسرتان برایتان خریده است، بفهمید، ناگهان وارد اتاق می شود و می گوید:"اوه، چه جالب! می تونم باهاش کار کنم؟ آخه منم بلدم."

 

وفتی که به او می گویید که نمی تواند از کامپیوتر شما استفاده کند با گریه نزد همسرتان می رود و لحظاتی نگذشته با هم وارد می شوند. صورت رقیب خیس اشک است و همسرتان او را در بازوان خود گرفته است. او می گوید:" چه اشکالی داره عزیزم که هر دو نفرتان از کامپیوتر به نوبت استفاده کنید؟ طوری نمی شه. بگذار اونم با کامپیوتر کار کنه!"

...

 

نظرتون چیه؟

 


مانا