طعم بيادماندنی


تام و جری

یکی از پافشاری های من در مورد شایا این است که در مرکز موضوعاتی که مناسب سنش نیست قرار نگیره.دوست ندارم کسی حرف های ناخوشایند ، بحث های منفی و تمام چیزهایی که باعث روحیه نامناسب در وجود بچه بشه را مطرح کنه.یکی از این موجودات ناخوشایند تلویزیونه.

کاملا اعتقاد دارم که بچه ها تا سن 8 سالگی نباید اخبار گوش کنند* و به جز برنامه های مربوط به خودشان دلیلی ندارد که فیلم ها و سریال های تلویزیون را ببینند.البته قبول ندارم که بعضی از والدین به سریال های تلویزیون ایراد میگیرند که برای بچه ها بدآموزی دارند.به هرحال سریال تلویزیون برای بزرگسالان ساخته شده و نه بچه ها.

ولی یکی از مشکل ترین کارها انتخاب برنامه مناسب برای کودک است.نتیجه تحقیقی که بر روی کارتون های والت دیسنی شده، این است که در هر یک ساعت این کارتونها 83 پیام خشونت به بچه ها آموزش میدهد!وای به حال بقیه برنامه ها!!

خدا پدر و مادر baby tv را بیامرزه! تا به حال برنامه هایی اینقدر مناسب سن بچه های کوچک ندیده بودم.

 

یکی از کارتونهای مورد علاقه من تام و جری است.هنوزم با دیدن کارتونهای تکراری و هزاربار دیده آن نمی تونم با صدای بلند نخندم.دیروزاتفاقی یکی از این کارتونها در حال پخش شدن بود که فقط از روی کنجکاوی تلویزیون را قطع نکردم تا عکس العمل شایا را ببینم.با چشمهای کوچولوش زل زده بود به تلویزیون و داشت برای خودش اتفاقات را تحلیل میکرد.

جایی که تام بدبخت از بالای پله ها پرت شده بود توی آب و داشت خفه میشد.   شایا : پیشی حموم.

جایی که تام از پنجره خانه پرت شد توی حیاط و هیکلش صاف صاف شد. شایا: پیشی آپووچی(یعنی پیشی خورد زمین)

جایی که تام و جری دینامیت را به دست همدیگه میدادند. شایا: شمع. تللد(تولد)

جایی که بالاخره دینامیت منفجر شد.شایا: پیشی کف. شایا دود ناشی از انفجار را با کف توی حموم اشتباه میگیره.

به نصفه برنامه نرسیده بودیم که شایا به من نگاه کرد و گفت:baby. یعنی لطفا همون baby tvخودمون را بگیر.

فکر میکردم که ما چه اصراری داریم که ذهن های صاف و یکدست بچه ها را با این وقایع پرکنیم؟

 

 

* به قول دکتر هولاکویی روزی 3000 هواپیما از زمین بلند میشوند و 3000 تا فرود میآیند و هر 6 ماه یکبار یک هواپیما سقوط میکنه و ما در اخبارمان همان هواپیمای سقوط کرده را نشان میدهیم!

 


مانا