طعم بيادماندنی


ویژگیها

-         چند وقته دارم روی ویژگیهای بچه های 3 و 4 ساله تحقیق میکنم.یکی از دلایلم اینه که اگه بخوام بچه دوم بیارم، ویژگیهای شایا در اون سن چیه و من باید چگونه با او رفتارکنم.

یکی از این منابع ، سی دی های 3 تا 7 سالگی دکتر هولا کویی است.به مادرانی بچه های کوچک دارند و در ضمن قلبشون ضعیفه توصیه نمی کنمشون ! چرا که تازه دارم می فهمم که بچه ها در طول دروان رشد شون چقدر بالا و پایین می رن و چقدر حالات روحی و روانی شون عوض میشه ولی از نظر تعاریف ویژگیهای هر سن یک منبع کامل و پر محتواست که به نظرم (گذشته از شوخی) همه والدین باید با این ویژگیها آشنا شوند.و آشنا شدن با این ویژگیها به نوعی آرامش بخشه.

 

یکی از این مباحث هم رشد جنسی در کودکان است که به صورت  خیلی خلاصه می نویسمشون:

 

جدود 20 ماهگی بچه ها می دانند که دختر و یا پسر هستند

 

از حدود 3 سالگی کنجکاوی جسمی شون آغاز میشه

 

در سه و نیم سالگی کنجکاوی جسمی با دیگران دارن.مثلا مایل هستند که دیگران را درحمام ببینند که اگر در مورد این مساله اصرار و پافشاری داشتند بهتر است والدین به صورت کاملا اتفاقی شرایطی فراهم کنند تا کودک برای چند ثانیه به بدن آنها نگاه کند تا کنجکاوی در همین جا تمام شود.

 

و اما در حدود 4 تا 6 سالگی گرایش کودکان از لحاظ حسی و جنسی به والدین جنس مخالف دیده میشه که در بعضی ها خفیف تر و در عده ای از کودکان شدید تر می باشد.پسر تمایل داره بدن مادر را نگاه کنه و گاهی با بهانه وزیرکی این کار را میکنه.درخواب لباس مادر را کنار میزنه.دلش می خواهد با مادر به حمام بره و...

 

دختر همین روابط را با پدر داره ولی کمی رمانتیک تر.مثلا از بوی پدر ، موی سینه پدر ، در آغوش گرفتن پدر لذت می بره و حتی دوست داره که اولین نفری باشه که در را بر روی  پدرباز میکنه و او را در آغوش میگیره و می بوسه.و در واقع دلش  می خواد که مالکیت پدر از آن او باشه.

 

در این سنین بچه ها تمایل دارن که پدر و مادر را از هم جدا کنند و در واقع رقیب را از صحنه دور کنند.

 

در همین حال کودک از نوع نگاه خودش بسیار نگرانه و همراه با این کنجکاوی نوعی احساس بد و رنج نیز همراهه.

 

در این زمان پد رو مادر باید هوشیار باشند و سعی کنند در این سنین بوسیدن و در آغوش گرفتن والد جنس مخالف  در زمانی کوتاهتر  و در عوض همراهی و مهربانی والد هم جنس بیشتر باشه .در نتیجه کودک بعد از مدتی به سمت والد هم جنس  خود رفته و او را الگو ی خود در زندگی قرار میدهد و از احساس بد و آزار دهنده  نیز رها میشود.

 

مثلا در این سنین پدر و پسر با هم بیشتر وقت بگذرانند.حتی از لحاظ فیزیکی به هم نزدیک شوند و با هم ورزش کنند و کشتی بگیرند.و یا مادر با دختر بیشتر بیرون بروند  و ....

 

اطلاعات کامل تر را ازخود سی دی ها بگیرید.

  

البته برای من کمی قبول این واقعیت سخت و دردناک بود.ولی وقتی واقعی است باید پذیرفته شوند و از سمت من به عنوان  والد کوششی باشه برای بهترین  گذر از این دوران.

  

هوش جنسی در کودکان از نظر من ربطی به مذهب و اعتقادات شخصی نداره.واقعیت هایی است که باید در مورد کودکان فهمید و به آنها کمک کرد برای راضی بودن از آن جنسی  که هستند و لذت بردن از آن.

  

پ.ن1: کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودکان  (که قبلا هم گفته بودم) می تونه د رمواردی کمک کنه

 پ.ن2: دلیل نوشتن این مطلب این بود که درس  هوش جنسی آقای سلطانی نظرات متفاوتی را برانگیخت ( به خصوص قاطی شدن مسایل با اعتقادات شخصی که من هم کاملا  با آنها مخالفم).و دلیلم از نوشتن این پست  بها دادن به این موضوع بود  که بحث شناخت نیازهای جنسی کودک در هر دوره سنی  مساله بزرگیه و والدین باید نسبت به اون آگاهی کافی داشته باشند 

مانا