طعم بيادماندنی


توتی

- شایا یک عروسک داره که توی دست میره و با هاش میشه نمایش داد.اسمشم گذاشته " توتی".وقتی توی دست منه با یک صدای بم ولی بچه گانه به جای توتی حرف میزنم و شایا خیلی خوشش میاد.الان چند روزی میشه که مسولیت من از صبح تا شب در خانه اینه که توتی را توی دستم بگیرم و با شایا بازی کنم!

 

شایا با توتی حرف میزنه. با هم می خندن. با هم بازی میکنن.با هم کیف میکنن.حتی دلش می خواد "توتی" پوشکشو عوض کنه! اینقدر به جای اون حرف زده ام که حرف زدن خودم یادم رفته.گفتم اگه جایی شنیدین یک خانمی داره با صدای عجیب و غریب بچه گانه صحبت میکنه ، اون منم ،که یادم رفته حرف زدن قبلی ام چطوری بود!

 

- برنامه ای می دیدم که دو خانم نویسنده( یا محقق؟) راجع به دروغ در آمریکا تحقیقی کرده بودند.بر طبق تحقیقات اونها زنها ( در آمریکا) بیشتر از مردها دروغ می گویند و

 

75 % زنها اعتراف کرده بودند که در محیط کار و برای نگه داشتن شغل مجبور به دروغ گفتن هستند.

50 % می گویند که در مورد عشق مادری و احساساتشون نسبت به بچه هاشون دروغ هم گفته اند 

 

75 % زنها میگویند در مورد " خرید" هاشون  دروغ می گویند!!!

  

- راجع به مبحث حرمت نفس قبلا مفصل تر نوشته بودم(اینجا).دلم میگیره وقتی می بینم جاش چقدر در فرهنگ ما کوچیکه.اساس حرمت نفس یعنی اعتقاد به اینکه  همه ما انسانیم و با هم برابریم.فرقی نمیکنه که پیریم یا جوان. پولداریم  یا فقیر.مال کدوم کشورهستیم.چه مذهبی داریم.دکترا داریم یا بیسوادیم.مدیر یم  یا کارگر ساده ایم.همه به خاطر انسان بودن ، با ارزشیم.

 

حرمت نفس یعنی من انسانم .با ارزشم. دوست داشتنی هستم.خودم را دوست دارم.دیگران را دوست دارم.دیگران هم مرا دوست دارند.

 چی میشد اگر همه اینجوری فکر میکردیم؟ 


مانا