يکی يا دوتا؟ مساله اين است.

خیلی وقته یک سوال بزرگ ذهنمو به خودش مشغول کرده: یک بچه کافیه یا دوتا؟ از اونجایی که خودم تک فرزند بودم ،هیچ نظری ندارم که توی خانواده هایی که دوتا بچه دارند چی میگذره و احساسات بچه ها نسبت به همدیگه و پدر و مادرشان چگونه است؟

خاطراتی که از اطرافیانم دارم برام گنگه .یک وقتایی دوستی و رفاقت بین خواهر و برادرها یادمه، ولی اغلب دعوا و قهر و کتک کاری و حسادت توی ذهنم میاد.هرچند که میدونم تک فرزندی هم معایب بزرگ خودشو داره.از هرکس هم که بتونم کمک میگیرم تا خاطراتشو بهم بگه و یا منو راهنمایی کنه.

دیروز توی کتاب درمان ناسازگاری و حسادت فرزندان نوشته آدل فابر و الین مزلیش مطلبی راجع به "درک بهتر ریشه های  شرارت و حسادت در فرزندان" خواندم که شاید به نظر شما هم جالب باشه:

 

تصور کنید همسرتان در حالی که در آغوشتان گرفته است می گوید : آنقدر دوستت دارم و آنقدر کامل و معرکه هستی که تصمیم گرفته ام یک زن دیگر درست مثل تو بگیرم!

 

وقتی همسر جدید شوهرتان از راه می رسد شما وجداناً او را جوان، زیبا و تودل برو می یابید. از آن به بعد هروقت سه نفری از منزل بیرون میروید مردم سلام احترام آمیزی به شما می کنند و هیجان زده به تماشای تازه وارد مشغول می شوند و می شنوید که می گویند:"ببین چقدر دوست داشتنی است، چقدر خوشگل است، واقعاً معرکه است و ...!" آنگاه از شما می پرسند:" نظر شما چیست؟ آیا او را دوست دارید؟"

 

این مهمان ناخوانده، احتیاج به لباس دارد. شوهرتان از کمد شما، چند دست لباس زیر نو و مورد علاقه تان را برداشته و به او می دهد. وقتی مخالفت و اعتراض می کنید، می گوید:" تو کمی چاق شده ای  و اینها دیگه به دردت نمی خوره و برات تنگ شده و تصادفاً درست اندازه اوست!"

 

این تازه وارد که به سرعت جا افتاده و به محیط عادت کرده هر روز سرحال تر و تو دل بروتر می شود. یک روز که تلاش می کنید برنامه کامپیوتری جدیدی که همسرتان برایتان خریده است، بفهمید، ناگهان وارد اتاق می شود و می گوید:"اوه، چه جالب! می تونم باهاش کار کنم؟ آخه منم بلدم."

 

وفتی که به او می گویید که نمی تواند از کامپیوتر شما استفاده کند با گریه نزد همسرتان می رود و لحظاتی نگذشته با هم وارد می شوند. صورت رقیب خیس اشک است و همسرتان او را در بازوان خود گرفته است. او می گوید:" چه اشکالی داره عزیزم که هر دو نفرتان از کامپیوتر به نوبت استفاده کنید؟ طوری نمی شه. بگذار اونم با کامپیوتر کار کنه!"

...

 

نظرتون چیه؟

 

/ 23 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرناز

من شديدا با تک فرزندی مخالفم توی خانواده ما ۳ فرزند هستيم و من هميشه فکر می کنم اگر تک فرزند بودم ( بچه اول هستم ) زندگی چقدر لوس و بيمزه می شد . وقتی خواهر و برادر داری هميشه يکی هست باهاش بازی کنی (در کودکی ) يکی هست که اسرارت رو بهش بگی ( نوجوانی و جوانی) و يکی هست که با خيال راحت با او درد و دل کنی و مشورت کنی و هميشه توی خونه شور زندگی و سر و صدای شادمانه هست وقتی خواهر و برادر داری ياد می گيری که با افراد اجتماع دوست تر باشی و اون چيزی را که دوست داری با بقيه تقسيم کنی حتی دعوای خواهر برادری هم شيرينه

ئه سرین

تازه به نظر من بچه اول هم همین حکم آدم جدید رو داره برای همسر! اصلا بچه نداشته باشید خب

خانم شين

من هی سر می زنم ببينم اين بحث به کجا می کشه ... مانا من شديدا به تو مشکوکم گفته باشم!!!

شکيبا

من دو تا خواهر بزرگتر دارم با اختلاف ۱۳ سال و ۷ سال و واقعا عاشق اونا هستم و هر اتفاقی برای اونا می افته چه شاد چه غمگين رو احساسات من شديد تاثير می ذاره و واقعا نمی تونم تصور کنم چقدر بچگيم بدون اونا کسل کننده ميشد با اين که اختلاف سنيمون نسبتا زياده ولی هميشه به هم نزديک بودیم و راحت تر از هر دوستی با هم صحبت می کنيم. بنظرم تنظيم روابط بچه ها خيلی به والدين اونا بستگی داره يکی اين که همش از بچه بزرگتر نخوان که بخاطر کوچکتره گذشت کنه و نقش پدر و مادرو برا اون بازی کنه و واقعا از ته دل مساواتو بين اونا رعايت کنن و هر بچه جايگاه و احترام خودشو داشته باشه. بنظر من بچه يه روزی با اين حقيقت روبرو می شه که تنها کسی نيست که مورد توجه و محبته. اين اتفاق اگه تو خونه نيفته تو مدرسه کار اجتماع یا زندگی خونوادگی بالاخره رخ ميده و پذيرشش شايد اون موقع ديگه واقعا مشکل باشه.

ماه رقصان

وای! چه هيجان انگيز! چه شکلی بودم تو خوابت؟ با هم دوست بوديم اونجا؟ چه خوب!

سر سوزن ذوق

خيلی جالب بود آدم به جای بچه دوم به يک فکرهای ديگه ای ميفته

سر سوزن ذوق

اشهد ان ...... در صورتی که من يک مدتی پيدام نبود بدونيد به قتل رسيدم.

نيکا

متن شما جالب و جای بحث بسيار دارد. چراکه اگر از ديد مادران و پدران به موضوع نگاه کنيم از همه نظر عالی و بدون نقص می باشد چون به همه احتياجات فرزند رسيدگی می شود. بدون دغدغه و ... ولی از ديد فرزند تا دوران کودکی را سپری می کند همه چيز عالی به نظر می رسد چون همه بهش توجه می کنند ولی زمانی که به دوران بلوغ و رشد فکری می رسد زمانی است که احساس تنهایی میکند. واقعا به يک همصحبت از خون خود نياز دارد به کسی که اسمش خواهر یا برادر است روحیاتش را می شناسد در خوشی ها (تولد- عروسی و ...) و ناخوشی ها (غم از دست دادن عزیزان و ...) در کنارش است حرف همدیگر را می فهمند چون در یک محیط تربیت و بزرگ شده اند. به نظر من يک دوست هر چقدر که خوب و صادق باشد باز يک دوست است و هميشه در کنار فرزند نيست. چون دوست هم زندگی خصوصی خودش را دارد.

مژده

شکیبا به نکته خوبی اشاره کرده واقعا یک بچه که نباید محور همه توجهات باشه اونم واسه همیشه !

پگاه

آدم ها زندگي مي كنن واسه تكامل. همين ازدواج كردن و بچه دار شدن مگه يه جور تكامل نبود؟ اينكه يكي رو خيلي دوست داري و گاهي از خودت بيشتر. كارهايي كه يه روز حاضر نبودي واسه كسي بكني با كمال ميل مي كني. به سرنوشت ديگران اهميت مي دي . اينو مي دوني كه علاوه بر خودت چيزهاي مهم ديگه اي هم تو زندگي هست و به نظر من سرچشمه همه اين حس ها و كم كردن خودخواهيها و درك اين موضوع كه تو محور دنيا نيستي تو خانواده است. من شخصا از آدم هاي خود شيفته و خودخواه بدم مي آد هرچند مي دونم تك فرزند بودن يا نبودن تضميني براي اين موضوع نيست ولي با داشتن يه برادر بزرگتر و يه خواهر كوچكتر كه هردوشون را از جان بيشتر دوست دارم و برام علاوه بر خانواده دوستهاي خوبي هستن كه خيلي از چيزهايي را كه دارم مديون آنها هستم از حس داشتن يك خانواده كامل(پدر و مادر و بچه ها) حظ مي كنم . در ضمن تك فرزند بودن خيلي هم آدمو پر مسئوليت مي كنه من پدر و مادرم را خيلي دوست دارم. حالا كه گرد پيري روي وجودشون نشسته و ما در كنارشون نيستيم مسئوليت سنگيني رو احساس مي كنم و از اينكه اين مسئوليت تقسيم شده روي ماسه نفر هم من يه جورايي سبكترم هم فكر كنم خودشون راضي تر.