از اين در اون در ۲

-         31 سالگی هم سن عجیبیه.نمی دونم از خواص این سنه یا اثر حرفهای دکتر هولاکویی(که با ولع بهش گوش میدم) که کنترلم روی عواطفم عالی شده.نه عصبانی میشم.نه حرص میخورم...(بزنید به تخته!)

-         یک روش عالی هم برای تمرکز کردن و از یاد بردن فکر و خیال هم پیدا کردم: پازل. از هر مدیتیشنی بهتر کار میکنه!

-         وقتی محل شرکت شما از یک ساختمان قدیمی 30-40 ساله منتقل میشه به ساختمان جدیدی که تمام قسمت هایش طراحی شده و با اصول ساخته شده و شما بعد از مدتی خانه نشینی سری به محل کار جدید می زنید و از تمام فضاها و جزییات کیف می کنید، وسوسه نمیشین دوباره به سر کار برگردین؟

خصوصا اگه ببینید میز و صندلیتون هم آماده است.جا تون هم مشخصه. بازهم میگین نه؟ میگین بچه ام باید 30 یا 36 ماهش بشه؟

-         تا حالا کاخ نیاوران را در صبح ندیده بودم.البته بعد از دیدن خانواده های شهرستانی که برای دیدن کاخ می آمدند از خودم خجالت کشیدم که با وجود 5 دقیقه راه تامنزل ما تا کنون داخل کاخ را ندیده بودم! کشف های زیادی هم کردم از جمله اینکه تمام استخر های داخل باغ کاشی هایی به رنگ بنفش دارند( در شب دیده نمی شود!) و رنگ بنفش آب استخر با سرسبزی محوطه باغ  ترکیب بی نظیری ایجاد کرده است.

-         خیلی سعی می کنم که وقتی وبلاگ می خونم راجع به شخصیت نویسنده اش قضاوت نکنم.مطمئنم که قضاوت از روی نوشته کاملا سطحی و بی منطقه.

 

پ.ن: هنوز هم فکر می کنم که شایا باید 30 یا 36 ماهش بشه تا به سر کار برگردم.

/ 22 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرجان

مانا جان بايد ببخشی ولی من فکر می کنم در اين مورد علم روانشناسی خيلی اشتباه می کنه...ادم های زيادی رو ديدم که بچه هاشونو از سن سه يا چهار ماهگی گدشتون مهد يا پيش پرستار و خانواده و... وهيچ اتفاقی هم نيافتاده و لی خب می بينيم که نسل ما (ادم های بيست سال به بالا)يا حتی نسل بعد از ما محصول مادران خانه دار هستيم يا مادران شاغلی که به خاطر بچه کارشونو ول کردن خب می بينی که چيز جالبی از اب در نيومديم!حداقل تفاوتی با بچه های مهد کودکی يا دارای مادر شاغل نداريم تازه مانا جان فکرشو بکن کسی که دوسال يا سه سال از محيط کارش دور باشه تبديل می شه به فسيل و کجا به ادم اين همه مرخصی حتی بدون حقوق می دن برای دو سه سال؟ درسته که بعضي مشاغل و بعضی از محيط های کار متفاوت هستند ولی اکثرا حتی همون چهار ماه يا شش ماه رو به سختی می دن تازه مهمتر از همه اينها مساله مالی است نميشه ادم سه سال به خودش و بچه اش يا بچه هاش و کلا خانواده اش بگه که فعلا همه چيز تعطيل چون من می خوام بچه ام تا ساعت ۱۰ صبح بخوابه ومن بايد پهلوش باشم قيمت پوش

مامان بانو

مانا جون. من هم يه جورايی با مرجان موافقم. خيلی از مادرها را ديدم که به خاطر بچه خونه نشستن و بعدها به خاطرش افسوس خوردن.

شهرزاد

راستش مانا جان من تا حالا به اين مساله فکر نکرده بودم که بايد بعد از به دنيا امدن پسرم کارم را رها کنم . من کارمند بانک هستم و تا دو ماه ديگر بچه ام به دنيا مياد و اين امکان اصلا برای من وجود ندارد که سه سال يا حتی ۱ سال مرخصی بگيرم .همان شش ماه هم به قول مرجان به زور مرخصی می دهند.فکر کنم روانشناسان جديد موافق تز بازگشت زنان به خانه هستند که نظرات اينچنينی می دهند وگرنه دوستان و همکاران من که تجربه مهد کودک را دارند راضی هستند

خانم شين

نمی دانم چرا وقتی مادری می نويسد که من می نمی خواهم برای مدتی سر کار بروم بقيه مادرهای شاغل اين موضوع رو توهين به اصل اشتغال زنان برداشت می کنند! مانا نه کسی را تشويق به خانه نشينی کرده و نه هيچ! نظرش را نوشته ...

خانم شين

می خواستم اين موضوع را در يک پست مجزا بنويسم اما زيادی بحث انگيز می شود. شايد بشود همينجا نظراتم را خلاصه کنم : من موافق نيستم با اينکه کار کردن مادر روی بچه ها هيچ اثری نمی گذارد. بچه هايی که مادرانشان در سالهای اول زندگی همراهشان بوده اند ثبات عاطفی و امنيت روحی بيشتری دارند . همين بچه ها در آينده زندگيهای خانوادگی بهتری دارند و با پشتوانه عاطفی قدرتمندی با اجتماع ارتباط برقرار می کنند. در ضمن سالهای اوليه تولد کودک و خصوصا تا ۳ سالگی مهمترين سالهای تربيت کودک است. به اين دوره تا ۵ سالگی سالهای طلايی می گويند. سالهايی که انسان حدود ۸۰ درصد آموخته های کل زندگيش را کسب می کند.

خانم شين

همين حالا من در بچه خودم و اطرافيان تفاوت مادرهای شاغل و غير شاغل را می بينم. بچه های ما احساس امنيت بيشتری دارند و اضطراب کمتر. راحتتر با موقعيتهای جديد مواجه می شوند. - البته همه اينها کلی نيست.- بنابراين اگر کسی مثل مانا که يک آرشيتکت ارشد در حوزه معماريست کارش را رها می کند که به پسرش برسد به نظر من به دليل سرمايه گذاری در حوزه بی بديل آينده است. برای اينکه پسرش - پسر من هم - در آينده از لحاظ عاطفی پشتوانه قويتری داشته باشد و باز به همين دليل بتواند با خانواده اش بهتر مواجه شود. روی اين سرمايه گذاری نمی توان ارزش مادی گذاشت...

خانم شين

زنها بايد شاغل باشند. ما درس خوانده ايم که کار کنيم. رشته مان را دوست داريم . اما بعضی چيزها هست که در زندگی دير نمی شود. بچه ها تا چشم به هم بزنی بزرگتر می شوند. مادرهای شاغل ساعتهای زيادی از شيرينترين سالهای بچه هاشان را از دست می دهند. ما شايد فرصتهای شغلی زيادی را در اين سه سال از دست بدهيم اما قابل جبران است. شايد من سال ديگر مجبور باشم از موقعيتی بسيار پايينتر از آنچه بودم شروع به کار کنم. قطعا مدير پروژه نخواهم بود و مجبورم باز زير دست کار کنم اما مطمئنم که سه سال از زندگيم را به چيزی اختصاص داده ام که تمام آينده پسرم را تحت الشعاع خودش قرار می دهد. من می توانم عقب ماندگی های حرفه ای ام را در سالهايی که پيش رو دارم جبران کنم اما چيزی به پسرم بخشيده ام که با هيچ ثروتی در دنيا برابری نمی کند.

خانم شين

مانا جون روده درازی و هيجان منو ببخش!

۱۰۰۱روزنه

مانای عزيز من مرکز بهداشتی که کار می کردم يکی از وظايفم برسيدگی به زنان شاغلی بود که بعد از مرخصی زايمان به کارشون بر ميگشتن و اينکه شغلشون عوض نشده باشه.اگه قانونشو بدونی ...نبايد جايگاه شغلی عوض بشه.حداقل تو ادارات دولتنی اين مساله از طرف بهداشت ٫ايش ميشه.

۱۰۰۱روزنه

من بهخاطر تجربه برخورد با چنين مادرانی ديدم که ۹۰ ٪ از اونها بچه های خيلی مريضی داشتند عصبی کلافه گريون.بيشتر به خاطر عدم ناامنی و دست بدست شدن بچه ها تو اغوش هر کسی غير از مادر و محيطهای ٫رميکروب مهد کودکها بود.اين هم تو رشدشون و هم تو روحيشون خيلی تاثير ميذاشت.همونموقع من با خودم عهد کردم که با بچه سر کار نرم. وقتی ميگن حضور مادر باعث افزايش هوش بچه ميشه ٫يس چرا ازش دريغ بشه؟/ من خواهر خودمو ديدم که سه تا ٫سرشو خونه ی ما ميذاشت و عصرها که می اومد انرژی براشون نداشت.خواهرزادم صبحها به خواهرم زنگ ميزد و به ماها ميگفت مامانم خوشحالتر باهام حرف ميزنه تو خونه همش سرم داد ميکشه./ با اون قسمت ۳۱ سالگی هم خيلی موافقم منم کنترلم خيلی روی اهيجاناتم زياد شده.نشونه پختگيه نه؟ البته منکه هنوز ۱۴ سالمه ولی خوب همذات پنداری بود ديگه