امداد غیبی

در محیط کارحرفه ای معماری ، همیشه دو دسته معمار وجود داره.یک دسته کسانی که اهل خلاقیت و نو آوری بودند و دسته دومی که همیشه مخافظه کارند و به نظر من حاضر نیستند  با دنیا و زمان پیش بروند.دلیل عمده معماری امروز ایران و درجا زدنش شاید همین گروه دوم باشند.

 

زمانی که سر کار می رفتم همیشه برام جالب بود از جنگی که بین این دو گروه پیش میاد.گروه دوم هنوز که هنوزه مشغول استفاده از جزییات و دیتیل های 30 سال پیش هستند !( نمونه اش را هر روز در خیابانهای تهران می تونید ببینید) و وقتی هم که گروه اول دیتیل های بروز تر و با تکنولوژی امروزی طراحی می کنند نظرشون این میشه که" ساختمانهای ما را عده ای کارگر افغانی می سازند و اصلا نمی توانند این جزییات را درست و کامل اجرا کنند.بهتر است از همان دیتیل های قدیمی که تمام کارگران به آنها آشنایی دارند استفاده کنیم!"همیشه در مقابل این افراد من متعجب بودم که اگر به دلایل نابلدی و اینکه ما هنوز تکنولوژی در حد کشورهای پیشرفته نداریم کارجدیدی را انجام ندهیم پس هیچ وقت از جایی که هستیم تکان نمی خوریم و همینه که هنوزاکثر  ساختمانهای ما به روش های خیلی قدیمی ساخته میشوند.

 

این را نوشتم برای اینکه فکر میکنم ذهن ما دوست داره در جایی که همیشه بوده سیر کنه و اصولا از تغییر می ترسه. در وادی تربیت کودک هم من به همین نکته بر خوردم.وقتی مطلبی را به عنوان شروع تغییرات رفتار با کودک ذکر میکنم احساس میکنم همون آدمهای دسته اولی میان اینجا و به بهانه " پاستوریزه کردن " و " لوس کردن" و" جدا کردن "بچه تو از بچه های دیگه، در واقع نمی خواهند قبول کنند که تغییرات باید از جایی شروع بشه.وقتی من میگم دارم دنبال یک مهد می گردم که مربی اش دروه رفتار با کودک را دیده باشه و یا دلم می خواهد بچه ام تا سنی که عقلش برسه فیلم و کارتون خشن نبینه، احساس میکنم مخالفت یک عده برای اینکه بچه تو نباید متفاوت باشه از جامعه و باید بدی ها را هم ببینه از اینجا ناشی میشه .

  من میگم درسته بچه در نهایت باید وارد جامعه بشه برای همینه که دارم دنبال مهد میگردم تا از 3 سالگی بچه ام را به مهد بفرستم تا با دنیاهای دیگه و آدمهای دیگه و طرز فکر های دیگه هم آشنا بشه.ولی مطمئنم که ما به عنوان والدین باید تغییراتی در ذهن و فکر بچه های نسل جدید ایجاد کنیم.هر چند این تغییر کوچک و ناچیز باشه ولی در نهایت قدمی میشه به سوی بهتر شدن کل جامعه.اگه طرز تفکرمون این باشه  که: همه اینجورین پس تو هم باش. پس کی و کجا تغییری شروع میشه؟ منتظر چی باید باشیم؟ امداد غیبی؟

.

  پ.ن1: در اینجا  باید اقرار کنم که  همیشه از کامنتهایی که نوعی ساز مخالف میزنند بیشتر لذت می برم .چون باعث میشوند که بیشتر فکر کنم و حتما اثر مثبتش را روی افکارم می بینم. 

پ.ن 2: یاد طراحی سرویس های بهداشتی فرودگاه کیش افتادم.باورتون میشه یک تیم چند نفره بودیم که حدود 2 هفته، بر روی جزییات بزرگنمایی این سرویس ها کار کردیم و نقشه هامون محشر شد! ( برا ی گروه اول این کار 2 -3 روز بیشتر زمان نمی بره!).سانت به سانت سرامیک ها و نحوه گذاشتن سرویس ها و چگونه رد شدن لوله ها و چیدمان پانل ها و شیر ها و جاگذاری سیفون ها با در نظر گرفتن بهترین و راحت ترین روش های دسترسی به لوله ها و خلاصه تمام جزییات را با عشق کار کردیم.همراه با گروهی که همه تخصص فرودگاهی داشتند. و چقدر کیف کردیم از این نقشه ها.  فکر نکنم تا حالا نقشه هایی به این ظرافت از سرویس های بهداشتی توی ایران کشیده شده باشه! حیف شد که هنوز نساختنشون .        معماری هم عشق خودشو داره.حتی اگه در قسمت طراحی سرویس بهداشتی باشه!

/ 35 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماماني

ماناي عزيز سلام به نظر من درسته كه نوانديشي و تلاش براي تغيير بعضي از چيزهاي متداول نادرست عالي و در خور تحسينه ولي وقتي اين حركت در خلاف جهت حركت اكثريت جامعه باشه نهايتا منجر به خستگي و دلزدگي ميشه وقتي تلاش شما براي يافتن مهدكودك مناسب (و نه حتي عالي) به نتيجه نرسه يا ناچاري تا سن مدرسه شايا رو توي خونه نگه داري يا به يه مهد معمولي مثل بقيه بفرستي كه در حالت اول حتي با ورود به مدرسه هم تضميني براي ايده آل بودن اون در جامعه فعلي ما وجود نداره يعني نهايتا شما هم به جايي ميرسي كه خيلي از مادرها رسيدن و يه سري مسائل رو پذيرفتن وقتي حركتهاي انفرادي مادر و پدرهايي كه به فكر آينده فرزندانشون و به طور غير مستقيم جامعه آينده هستن حتي از طرف نهادها و سازمانهاي ذيربط حمايت نميشه و قوانين مناسبي در زمينه حفظ و رشد كيان خانواده وجود نداره تمام تلاشها به در بسته ميخوره و نتيجه هميني ميشه كه داريم مي بينيم. بدبختي اينجاست كه وقتي تصميم ميگيريد به هر قيمتي شده بچه رو يه مهد خوب بفرستيد يا بهش از نظر سلامت جسمي و روحي برسيد توي دوره هاي خاص شركت كنيد يا برنامه هاي خاص براش در نظر بگيريد مادربزرگها و پدربزرگها و بعضي

مريم

مانا جون من مطالبي را كه نوشته بودي كاملا قبول دارم، من هم با همين تفكرات بچه هايم را بزرگ كردم و الان هم نتيجه هاي خيلي خوبي دارند. به آسمان: خانمي هر كس شرايط خاص خودش را داره. خيلي ها هم خيلي متمول هستند اما به تنها چيزي كه فكر نمي كنند تربيت و مسئوليت بچه داري و وظيفه اي كه در قبال اونها داريم است. اما من هم مثل تو خانه نداشتم ،اما سالها پيش قتي اجاره خونه ام ماهي 5000 تومان بود هزينه ماهانه مهد دخترم هم 5000 بود كه مي پرداختم (مهد كودك ماهي 2000 تومان هم بود اما به همان دلايلي كه مانا مي گفت نمي خواستم هر جايي بچه ام را بسپارم) براي همين بهترين مهد كودك كرج پيشرو مي رفت)كه البته هزينه اش راحت نبود اما قطعا از بسياري از هزينه هاي ديگر مي زدم چون اعتقاد داشتم كه بايد اين سرمايه گزاري را بكنم و الان كه دخترم جز نخبگان اين كشور است به خود مي بالم كه راه درستي را رفتم، ما تو را درك مي كنيم به شرط آنكه تو هم به جاي ديدن نداشته هايت به داشته هايت فكر كني و بيشتر قدرشان را بداني و صبورانه با مسائل كنار بيايي. دوست من زندگي و چگونه گذراندن آن دست خود ماست.

ماماني

بقيه اش سند نشد براش در نظر بگيريد مادربزرگها و پدربزرگها و بعضي وقتها همسرا اين كارها رو لوس بازي مي دونن و اصلا همكاري نمي كنن. درسته كه هر پدر مادري بعد از بچه دار شدن بايد تمام هم و غمش رو صرف تربيت و رسيدگي به فرزندش بكنه ولي واقعا اين كار براي كساني كه بدليل مشكلات معيشتي و داشتن حداقل امكانات رفاهي مجبورن سختيهاي زيادي رو تحمل كنن مقدور نيست چون تحمل اين همه فشار و از طرفي رسيدگي كامل به فرزندان فراتر از ظرفيت عادي ما آدمهاست. اگر قرار باشه پدر مادرها صبر كنن تا حداقل امكانات رو فراهم كنن و بعد بتونن وقتشون رو تمام و كمال به فرزندانشون اختصاص بدن به نظرم اكثريت مردم بايد هيچوقت صاحب فرزند نشن اگه فرض كنيم كه ما يه بچه ايده آل از نظر اخلاقي تربيت كنيم با ورودش به جامعه صدرنگ اونهم دلزده و خسته ميشه چون مي بينه همه باهاش فرق دارند و از طرفي آدمهاي متفاوت با اون به دليل نداشتن دغدغه هاي ذهني اون در رابطه با جامعه خوشبخت تر و شادترن شايد. در مقابل اين افراد زرنگ توسري ميخوره و حقوقش نقض ميشه و خيلي مشكلات ديگه اينه كه آدم واقعا در مي مونه كه چيكار بايد بكنه ماناي عزيز ببخشيد خيلي پرحرفي كردم ولي درد

ماماني

با اجازه ماناي عزيز يه سوال از مريم خانم در به در به دنبال يه مهد خوب توي كرج مي گردم از روي نوشته شما شماره پيشرو رو پيدا كردم و زنگ زدم مبلغ شهريه اش فرقي با بقيه جاها نداشت براي همين فكر كنم پيشرو هم الان مثل بقيه مهدها شده فكر مي كنم فرزند شما سالها پيش اونجا مي رفته اگه الان هم مهد خوبي توي كرج ميشناسيد يا اگه هنوز پيشرو رو تاييد مي كنيد ممنون ميشم راهنماييم كنيد من الان دخترم رو از كرج تا تهران هر روز ميارم تا نزديك محل كار من بره مهدكودك اگه كرج بتونم مهد مناسبي پيدا كنم كمي از آشفتگيهاي من و خستگيهاي او كم ميشه ممنون

مانا

به آسمان و مامانی: من فکر میکنم مهمترین شرط پرورش کودک این است که جوری بزرگ بشه که در آینده خودش را دوست داشته باشه.شاد باشه و آرامش داشته باشه.حالا هر مادر و پدری به روشی خودشون می خواهند به این اهداف برسند.و هر راهی را که انتخاب میکنند باید مسولیت ش را هم بپذیرند.به هر حال اونها مسولند.خیلی چیز ها در این راه موثره و من اصلا نمی خوام نفی شون کنم.هر کس در مسیری که میره حق انتخاب داره.از نظر من بهتره که مطالعه کنه و بهترین روشی را که اون لحظه بلده انتخاب کنه و در مسیرش جلو بره.اگه انتخاب مسیر با آگاهی باشه حتما راه درستیه حتی اگه بهترین راه نباشه[لبخند]

مانا

به مریم و نونوش و روح الله:[لبخند] به شبنم: بله حتما.فقط آدرس وبلاگتو نذاشتی[چشمک]

مريم

مانا جان ببخشيد اما فكركنم اشكالي نداشته باشه كه اينج همه بتونند به هم اطلاعات بدهند. به ماماني پرسشگر: دوست خوبم. هنوز هم مهد كودك پيشرو به نظر من بهترين مهد كودك است.(مديريت انجا را خوب مي شناسم و هنوز هم راهكارهاي تربيتي فرزندانو حتي خودم را از ايشان مي گيرم. در ضمن مدير آنجا خواهر آقاي سلطاني هم هستند و همسر ايشان نيز در كادر سرپرستي فعاليت مي كنند). تفاوت قيمتي را كه ان موقع من ذكر كردم مربوط به مهد پيشرو و مهد آموزش پرورش بود كه الان نميدانم اين تفاوت هست يا نه. در مهد پيشرو با اطمينان مي تواني فرزندت را بسپاري. من هنوز هم گاهي اونجا سر مي زنم. هنوز فرزندانم اونجا را عاشقانه دوست دارند.مي توني بري و اونجا را ببيني با خانم سلطاني صحبت كني و بعد تصميم بگيري. در هر حال اميدوارم موفق باشي. مانا جان باز هم ببخش و باسپاس ازاين كه به من فرصت دادي.

مريم

ماناي عزيز من هم مانند شما فكر مي كنم . و معتقدم كه اگه فرزندان درست و سالمي تربيت كنيم . آنه هم طبق نظام باورهايشان زندگي مي كنند و در دنياي دروغ و دغل امروز فارغ از اين بازي ها به سر مي برند. ماماني عزيز مهم اينه كه رسالتمون را درست انجام بدهيم و نگران فرزندانمان نباشيم. اونها با تربيت درست دلزده نمي شوند و راه درست را خودشون پيدا مي كنند. قرار نيست كه دغدغه ذهني همه افراد مثل هم باشه و چه بهتر كه دغدغه هاي ذهني فرزند من حل مسائل مهم زندگي اش باشه. در راه درست و باور درست هيچ ضرر و بدي نيست.

nargol

فكر ميكنم خلاقيت يه نعمت ذاتي و و درونيه كه خدا به خيلي از ماها نداده ....