برنده - برنده بیندیشید

عادت 4

مفهوم نگرش برنده / برنده این است که همواره جویای منافع متقابل و دو یا چند جانبه باشید.در عادت 4 جایی برای رقابت و مقایسه وجود ندارد.زیرا در عادت 4 ، کار گروهی و همکاری و برنده شدن همه کسانی که در ان ذینفع اند الزامی است. در عادت 4 به جای من می گوییم " ما" . برای این " ما" نه کمترین بلکه بیشترین را می طلبید و بوجود میاورید.

نگرش برنده – برنده این خواهد بود که :" بیا به شیوه ای گفتگو کنیم تا هر دوی ما بتوانیم برای این مساله راه حلی پیدا کنیم که از دیدگاه هر دوی ما مطلوب باشد. آیا با این کار موافقی؟"

اما اگر آن شخص موافقت نکند ،نشانه آن است که بانک عاطفی خالی و سطح اعتماد پایین است.نخست بکوشید که از طریق عادت های 1 و 2و 3 بانک عاطفی خود را پر کنید.

نگرش برنده – برنده می گوید علاوه بر نیکی باید سرشار از شهامت باشید.علاوه بر همدلی باید اعتماد به نفس داشته باشید و علاوه بر با ملاحظه بودن باید شجاع باشید.ایجاد تعادل میان شهامت و ملاحظه امری اساسی است.

شهامت بالا و ملاحظه پایین نتیجه اش نگرش " برنده – بازنده " خواهد بود.یعنی شهامت آن را خواهید داشت که به عقاید خود اهمیت بدهید ولی نسبت به عقاید دیگران بی ملاحظه خواهید بود

ملاحظه بالا و شهامت پایین نتیجه اش نگرش " بازنده- برنده " است.یعنی نسبت به عقاید طرف مقابل بسیار با ملاحظه خواهید  بود اما شهامت آن را نخواهید داشت که عقاید خود را ابراز کنید.

در نگرش برنده – برنده باید میان احترام به خود و احترام به دیگران تعادل ایجاد کنید.

 

برداشتی کوتاه از - عادت چهارم - کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته استفان کاوی و ترجمه گیتی خوشدل .نشرپیکان

 

/ 7 نظر / 7 بازدید
ابراهیم

سلام خسته نبا شید [گل][گل][گل][گل][گل][گل] به کلبه کوچک ما هم یه سری بزن خوشحال میشم [گل] تبادل لینک انجام میدهید [گل][گل] با آرزوی دیدار دوباره [تایید][گل]

Shady

چه مانای بیاد ماندنی سحرخیزی [چشمک] فقط چرا چند روزه اینقدر فونت نوشته هات کوچیک شدن ؟ بابت این برداشت های کوتاه هم کلی مرسی، با اینکه من این کتاب رو قبلن چندبار خوندم ولی یادآوریش هر از گاهی لازمه و مفید :‌ )

مرضیه

[گل]سلام یه سوال بی ربط راجع به 2 پست قبل اگه می دونی ممنون می شم. ار فیکس میوز مردمکش فهمیدم که دروغگویی بیش نیست!! تو نوشته مرجان خوندم.اون وقت ارفیکس میوز چی بیده؟؟؟!!![سوال][زبان]

بانو ه 2 چشم

این حفظ تعادلش بسیار دشواره. من این جا در بین همکارانم می بینم "نگرش برنده بازنده " بسیار رایجه. فقط به پیشرفت خودشان فکر می کنند. البته خدا رو شکر، زبرآب هم را نمی زنند اما اون حس اعتماد پایین را می شه قشنگ حس کرد.

ماه رقصان

مانای نازنین ! خیلی خوبه و خیلی سخته

رامونا خانم

ما همیشه یا برنده - بازنده فکر می کنیم یا یه دفعه جو گیر می شیم و می شیم بازنده - برنده!! یا به خواست های خودمون زیاد اهمیت می دیم یا در برابر کسانی که خیلی دوستشون داریم زیادی فداکار و از خود گذشته می شیم و خواستهای خودمون رو یادمون می ریم!! همون تعادل برقرار کردن بین اینها از همه سخت تره!