رفتار های محبت محور

این نوشته برداشتی آزاد از کلاس رفتار با کودک - آقای سلطانی است:

بزرگترین نیاز کودک محبت است.تا جایی که تحقیقات نشان داده که تعدادی از  بچه هایی که در دوران نوزادی در آغوش گرفته نمیشوند بدون دلیل دیگری میمیرند.

رفتار های محبت محور:

- بازی: بهترین ابراز محبت به کودک بازی است. 10 دقیقه با کودک بر روی تخت بالا و پایین بپرید، مثل این است که 10 دقیقه پشت سرهم به او گفته اید که دوستش دارید.البته برای کودک زندگی بازی است و درنتیجه اگر ما قواعد بازی مورد علاقه کودک را در زندگی پیاده کنیم، بزرگترین نیاز کودک را برآورده کرده ایم.

- نوازش: دومین رفتار محبت محور نوازش است. تا می توانید بچه ها را نوازش کنید.تا دو سالگی بچه ها مدام در آغوش پدر و مادر باشند و حتی با آنها تماس پوستی داشته باشند تا احساس امنیت کنند.

- نوازش چشمی:نگاه ما به کودک خیلی مهم است.با احساس به بچه ها نگاه کنیم.آنها را ببینیم.وقت حرف زدن به چشمشان نگاه کنیم و همیشه با صورت خندان. وقتی با بچه ها حرف می زنید کار های دیگرتان را متوقف کنید.به تلویزیون نگاه نکنید! روزنامه نخوانید! ظرف نشویید! فقط به چشم بچه نگاه کنید

- نوازش کلامی: بچه ها را همیشه شاد و خوشبخت ببینیم و با آنها بدین گونه صحبت کنیم.حرفهای زیبا بزنیم.پشت هر کلمه ما چه احساسی داریم.کودکان احساسات ما را درک میکنند.مواظب جملاتمان باشیم.

لازمه این نوع برخورد ، احساسات خودمان است:

چقدر خودمان را نوازش میکنیم؟چقدر به چشم خود نگاه میکنیم؟ آیا با خودمان مهربانیم؟آیا با همسرمان در طول روز نوازش پوستی داریم؟ چشمی چطور؟ آیا نگاه عاشقانه به هم میکنیم؟آیا از کلمات زیبا  و آرام بخش استفاده میکنیم؟ چه گفتگویی در خانواده ما جریان دارد؟ غر زدن؟گله؟شکایت؟غیبت؟

یادمان باشد که بچه ها آن چیزی می شوند که ما هستیم و نه آنچه که ما می خواهیم.

 

 

 

/ 23 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مريم

ماناي عزيز امكانش هست مكان و زمان كلاسهاي آقاي سلطاني را روي وب بگذاري تا ما هم بتونيم استفاده كنيم. مرسي

بهاره

به مينای عزيز منظور من اين بود که اگه به دور و بر نگاه کنيم تعداد پدر و مادر هایی که خودشون با خودشون یا با هم مشکل دارند و رفتارهای اشتباهشون رو بچه ها تاثير منفی می گذاره زيادند.کاش توی ايران زن و شوهر ها با مطالعه بچه دار می شدند نه از روی وظيفه و يا اينکه حتما از اين حق طبيعيشون استفاده کنندو ويا به توصيه بزرگتر های فاميل!!! در ضمن منظورم کسی مثل آقای سلطانی بود. البته مطمئنم کسی که قوانين حاکم بر روح بچه ها رو بلده حتما راجع به بزرگترها ايده های خوبی داره . به مانای عزيزم بايد حرف دکتر هولاکويی را با طلا نوشت از روی شايای عزيز جای من کلی ببوس

پريسا

سلام مامان مانا راستي چرا فتوبلاگ شايا آپديت نميشه؟

مانا

به فرنايس: چشم.اگه يادم بياد که چی نوشتم! به مينا: درسته ولی آقای سلطانی در مباحثی مانند چگونه باشيم به روابط زناشويی هم می پردازند. در مورد نقاشی های شايا هم ما چند تا ديوار داريم که شايا درآنها آزاده که نقاشی کنه.بقيه ديوارهامون هم جلوش با وسايل پوشيده شده اند!

مانا

به مريم: کلاس ها دوشنبه ها ۳-۵ بعد از ظهر در موسسه بازی و انديشه.ميدان رسالت.ابتدای خيابان سمنگان پلاک ۵۶۶ برگزار ميشه.والبته دوشنبه صبح ها هم در اکباتان اين کلاس ها را دارند.سی دی های تعدادی از کلاس ها هم در همين مکان فروخته ميشود که برای کسانيکه نمی توانند در کلاس ها شرکت کنند مفيد است.ماهی يک بار نيز جلسه پدران در پارک قيطريه دارند به بهاره:تولدت هم مبارک با تاخير به پريسا: لطفا به بابای شايا بگين.من هم همين سوال را دارم

خانم شين

ببينم از وقتي آدرس اينجارو به آقاي سلطاني دادي كلا بيخيال نوشتن شدي؟!!

بهاره

مرسی .

خانم شين

مانا لطفا به اين وبلاگ يه سری بزن. يکی از مادرها از من کمک خواسته در مورد بچه چهار ساله اش. من براش جواب نوشتم. لطفا يه نگاهی به جوابهای من بکن و اگه لازمه و جاييش غلطه کاملش کن. ممنون می شم. http://ourstars.blogfa.com/

Tahereh

mana joonam merci az hameye harfaye ghanag va amoozandat, man ke koli estefad emikonam...movafagh bashi

مانا

به خانم شين: عالی نوشتی عزيزم به ظاهره: مرسی از نظرات مامانهای هلندی هم استقبال ميکنيم