بهتر وبهترين

در جواب دوست بسیار عزیزی که دلش می خواد فرزندشو کمال گرا بار بیاره:

میل به کمال در همه ما وجود داره . شاید میزانش متفاوت باشه.تحقیقی نشون میده از هر 100 نفر تنها 2نفر به کمالشون رسیده اند.میل به کمال در" مقایسه" به دست نمیاد.هر انسان موجود منحصر به فردی است با استعداد ها و علایق خاص خودش.و تنها وقتی می تونه احساس خوبی داشته باشه که انتخاب راهش توسط خودش صورت بگیره و ما به عنوان مادر و پدر فقط حامی و مواظب او باشیم.

پدر  و مادر میتونن کمک کنن که فرزندشون هر روز" کمی" بهتر از دیروز باشه و این بهتر شدن هر جند آهسته و به تدربج پیش میره ولی وقتی پیوستگیشو حفظ کنه به نتیجه دلخواه میرسه.

کودک باید هر روز کمی رکورد "خودشو" بشکنه و چون در این راه هزینه ای نکرده سلامت روانی اش در خطر نیست.انسانیکه از کودکی مقایسه شده مجبوره برای رسدن به "بهترین "شدن رکورد دیگران را بشکنه و در این راه سلامت روانی اش هزینه میشه و هر چند ممکنه در این راه برنده بشه ولی به خوشبختی نمیرسه.چرا که جوشبختی واقعی در چهارچوب سلامت روانی به دست میاد.

انسان کمال پرست یا پرفکشنیست دوست داره "بهترین "کارها را در مقایسه با دیگران انجام بده  و چون به هر حال انسان نمی تونه در همه کارها بهترین باشه دچار سرخوردگی میشه و یا حسادت و کینه توزی و خشم و عصبانیت چاشنی زندگیش می شود. در صورتیکه فرد کمال گرا به دنبال تکمیل "خودش"است وملاک عملش دیروز خود است و چون در این راه قدمی بلند تر از حد و توانش بر نمیداره در زندگی برنده واقعی است و موفقیت و خوشبختی ازآن اوست.

پ . ن :مطلب فوق برداشتی آزاد از سخنان دکتر هولاکویی می باشد.

 

/ 6 نظر / 4 بازدید
شکيبا

زندگی آدما يه لحظه زودگذره مثل سوسو زدن يه ستاره کوچيک که برای خودمون و کسانی که دوستشون داریم مهمه و بنظرم شايد کمال اين باشه که شادباشیم و از اين لحظه گذرا بيشترين لذتی رو که می تونيم ببريم و به کسانی که دوستشون داريم يا برامون مهمند کمک کنيم که تو شادی ما سهيم باشن. آدمای بزرگی وجود دارن که دايره آدمايی که براشون مهمه انقدر وسيعه که همسايه هاَ هموطنا و گاهی کل بشريتو در بر ميگيره. مگه در زندگی مادی ميشه دنبال کمال گشت يا تو مدارج علمی يا تحصيلی؟ چون از يه حدی از رفاه که بگذری ديگه واقعا نمی دونی با اون ثروت چيکار کنی يا بهر حدی از علم برسی ميتونی مطمئن باشی که صد ساله ديگه دانشمندا يا متفکرانی هستند که نقاط ضعف کارتو يا غلط بودن افکارتو نشون ميدن ولی اگه اون لحظه درخشان زندگی بگذره و تو شاد نبوده باشی ديگه راهی برای بازگشت وجود نداره مگه اين که صبر کنيم تا ماشين زمان تو اختراع بشه و بتونيم با يه سفر به گذشته اشتباهاتمونو جبران کنيم.

مانا

شکيبا جون با حرفهات کاملا موافقم.احساس شادی و خوشبختی را در زندگی با هيچ چيز نميشه عوض کرد .در ضمن خيلی قشنگ راجع به لحظه درخشان زندگی نظرتو گفتي

بی تا

ممنون که نوشتی. این نکته هایی که شما مامانها مینویسید به درد من خیلی میخوره.

مانا

بی تا عزيز خوشحالم که اين نوشته برات جالب بوده

دادا

با عرض معذرت از آقای دکتر هلاکوئی به نظر من این کمال گراها کسانی هستند که گرايش به کمال دارند و خود را مجبور ميکنند که رکورد ها را بشکنند در حاليکه کمال پرست ها به پرستش کمال میپردازند و از خود انتظار چندانی ندارند ولی از زندگيشان بسيار دسته سومی هستند که تکميل گرا هستند و اينها آن گروه خوشبختيند که به دنبال تکميل خود هستند (بنچ مارکی ندارند ولی معیار دارند ) و هر قدمشان در اين راه برايشان ايجاد خوشبختی ميکند

مانا

دادا جان شايد معانی لغات کمال گرا يا کمال پرست از ديدگاه ما متفاوت باشه به نظر من افراد تکميل گرا که تو می گويی همان کمال گرا هايی هستند که من تعريفشون کردم