والدين علمی

این متن را در جواب کامنتهای پست های قبل می نویسم:

امروزه با پیشرفت علم و نکنولوژی برای هر کاری دوره آموزشی وجود داره و هرکس برای یاد گیری مهارت مورد علاقه اش از کلاس های مختلف و کتاب های متفاوت و ... استفاده میکنه و حتی گذراندن دوره ICDL برای استخدام در کشور ما الزامی شده است. با این وجود من کاملا متعجبم که چرا برای کار مهمی مانند پرورش یک انسان بسیاری از ما فکر می کنند که خود بخود و ذاتی تمام فوت و فن مادری و پدری را بلدند  و احتیاجی به استفاده از دوره علمی ندارند!

در اینجا وقتی من از مشکلات پرورشی صحبت میکنم عده ای عنوان می کنند که مثلا ما چه عیبی داریم که با پرورش علمی بار نیامده ایم؟ جواب من به این دوستان این است که منظور من از عیب و ایراد این نیست که راجع به انسان دزد و چاقو کش و یا معتاد صحبت کنم. بلکه اگربطور مثال یک نفر 2 ساعت از وقتش را در روز به رانندگی در  شهر تهران اختصاص دهد  متوجه میشود که عیب و ایراد تربیت سنتی ما در کجا است!

عدم کنترل بر خشم- عدم رعایت قانون- رعایت نکردن حق دیگران- کج خلقی مداوم  و مثال های بیشمار دیگر: حسادت- دورویی- کینه ورزی- دروغ گویی- ترس و اضطراب- لجبازی- خست-عدم اعتماد به نفس- غر زدن و ... بازم بگم؟

عموم ما اشکالات شخصیتی داریم که فقط مقدارش کم و یا زیاد است . تربیت علمی به روش های ساده به ما می آموزد که چگونه  و از چه راه هایی انسان متعادلی بار بیاوریم.

یکی از این اصول، در خانه ماندن مادر تا حدود 3 سالگی است که امروزه ثابت شده نقش خیلی مهمی در سلامت روانی کودک ایفا میکند.

 لطفا مثال نیاورید که مادر من شاغل بود و خاله ام خانه دار، ولی من از سلامت روانی بیشتری نسبت به دختر خاله ام برخوردارم! انسانها را نباید با یکدیگر مقایسه کرد.عوامل متفاوتی بر روی شخصیت هر انسان تاثیرگذار است برای همین است که حتی در یک خانواده ، خواهر و برادرها دارای شخصیت های متفاوتی هستند. برای همین،هر انسان را با خودش مقایسه کنیم.مثلا خود من هم اطرافیان موفق و سالم زیادی دارم که مادران شاغل داشته اند .این افراد را با خودشان مقایسه کنید که اگر مثلا مادر این شخص تا 3 سال در خانه می ماند چقدر انسان راحت تر و کامل تری پرورش میداد.

در ضمن 3 سال ماندن خانه فقط یکی از عوامل سلامت روانی کودک است. عوامل بیشمار دیگری هم در این رابطه هستند که ممکن است خیلی از مادران تمام عمر خانه دار به این مسایل توجهی نداشته باشند!

یکی از سوالاتی که ازمن میشود این است که مگر تو انسان دست پرورده این نوع تربیت را دیده ای؟نه. ندیده ام ولی انسان هایی با نوع تربیت قدیمی و دارای نقطه ضعف فراوان زیاد دیده ام.

در ضمن راه حل های علمی،مسا یل پیچیده ای نیستند و همه با آگاهی و کمی تمرین می توانند این مسایل را پیاده کنند.در تربیت سنتی بعضی از این مسایل به صورت ناخودآگاه اعمال میشده است.مثلا در خانواده هایی با تعداد فرزند بالا، احتمالا فرزندان از لحاظ مسایل عاطفی مشکلاتی داشته اند اما به دلیل تعداد زیاد افراد خانه و درمانده شدن والدین از رسیدگی به تک تک افراد، این نوع بچه ها یاد گرفته اند که کارهایشان را به تنهایی انجام دهند و عموما انسان هایی مستقل و متکی به خود هستند.

حال تربیت علمی به ما یاد می دهد که چگونه هم انسان مستقل بار بیاوریم و هم از لحاظ عاطفی تا چه مقدار به کودک  رسیدگی کنیم.

مساله دیگر انتخاب والدین است،که تا چه اندازه از علم و روش های آن استفاده کنند.

تمام والدین با توجه به شرایط زندگی خود ،نوع خاصی از پرورش کودک را انتخاب می کنند.در خانه ماندن مادر فقط بستگی به شرایط زندگی و خانوادگی و انتخاب مادر دارد.

همه ما می دانیم که خوردن چربی و ورزش نکردن برای بدنمان ضرر دارد.چند درصد از ما با وجود آگاهی علمی، واقعا چربی و شیرینی نمی خوریم ؟مساله این است که اگر هم رعایت نمی کنیم حداقل مسولیت کارمان را بپذیریم و اگر قبل از سالهای کهنسالی دچار انواع مرض ها شدیم بپذیریم که علم و روش های علمی به ما ثابت کرده بودند که با تغذیه مناسب در آینده راحت تر و بهتر زندگی خواهیم کرد و ما خودمان این روش را انتخاب نکردیم.برای پرورش کودک نیز همین گونه فکر میکنم.اگر به روش های علمی عمل نمی کنیم حداقل مسولیت پذیر باشیم.

پ.ن: دکتر هولاکویی: هر یک ساعتی که مادر در 3 سال اول عمر کودک برای او وقت بگذارد ، در آینده 1000 ساعت راحت تر است

 

 

/ 24 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازی

سلام مانا جان. من چون در آمريکا بچه هايم را به دنيا آوردم، فقط ۸ هفته مرخصی داشتم و ناچار به بازگشت به کار شدم. هميشه از اين ماجرا غصه می خوردم و به زنانی که می توانستند مدت طولانی تری را با نوزادشان بگذرانند غبطه می خوردم. اما با واقعيات زندگيم کنار آمدم. حالا هر از گاهی زنانی را می بينم که تحصيلکرده هستند و بخاطر بچه داري کارشان را ترک کرده اند و بعضی وقتها غصه می خورند که ترک زندگی حرفه ای و درآمد کرده اند. زنانی هم که کار ميکنند هميشه غصه می خورند که چرا نمی توانند با بچه هايشان باشند. من به هر دو گروه می گويم مهم کيفيت زمانی است که با بچه شان می گذرانند. کميت از اهميت کمتری برخوردار است. زنانی که هميشه پيش بچه هايشان هستند اما از صبح تا عصر با خاله و خامباجی پای تلفن هستند و به تربيت بچه هايشان اعتنايی نمی کنند در واقع امتياز خاصی بر زنان شاغل ندارند. زنان شاغلی که وقت محدودشان را بودجه بندی می کنند تا بتوانند هم به آموزش بچه و هم به تغذيه و بهداشت او برسند، چيزی کم ندارند. (ادامه دارد)

نازی

در انتهای واقعيت های زندگی يک زن، فقط يک چيز مهم است و آن اين است که آن زن مسئوليت مادری را درک کند و در چارچوب امکانات و توانايی های خودش بهترين سعی را برای بزرگ کردن بچه اش بنمايد. هرگز نمی توان فقط يک نسخه برای همه پيچيد، چون موقعيت همه با هم فرق می کند. اما همگی در يک چيز مشترکيم و آن عشق بی نهايت به فرزندانمان است. فرزندی که در عشق به دنيا می آيد و در عشق بزرگ می شود، قطعا آدم موفقی خواهد بود. شاد و موفق و سربلند باش، مانای به ياد ماندنی.

نیمه شب

نکته جالبی بود. این دوره های تربیتی که طی کرده اید هم برایم جالب است و دوست داشتم که میدانستم مفادش چیست. من هم به مطالعه و حتی طی کردن دوره در مورد تربیت انسانی دیگر کاملا اعتقاد دارم. و ازان بالاتر تربیت را کاری مافوق بشر میدانم و همیشه از خدا خواستارم که در اینراه رهنمونم باشد. با ماندن با فرزندان آنقدر که مقدور است کاملا موافقم. من قبل از و سالگی پسرم به سر کار حرفه ایم برگشتم و ازین بابت برای خودم خوشحالم. با نازی موافقم که یک نسخه جواب درد همه نیست ولی برای شما خوشحالم که مجال ماندن با فرزندتان را دارید و ازان بالاتر به ضعف انسانی برای تربیت انسانها واقفید. نیازی به توضیح برای هر کاری نیست. هر چه بهتان آرامش میدهد همان را بکنید. شاد و موفق باشید. از اینکه مینویسید خوشحالم.

بانوي جشنواره زمستان

خانم مامان ماناي شايا کوچولو (چه لقب لذت بخشي ) کودکان مهمترين موجودات در بين ما هستند که بيشترين توجه و تمرکز رو از جانب ما نياز دارند که صد البته اين تربيت حتما بايد از نظر کيفي غني باشه و نه کمي ... هيچ چيز اين جهان بيکران به اندازه لحظه اي که فرزندت مي فهمه که به تو مي تونه پناه بياره ، لذت بخش نيست ...اين که کنارش هستي مهمه و عزيز.

مانا

به سميه: فکر می کنم خانم شين خيلی زيبا در جواب شما نوشتند.حتی اگر مجبور به انجام کاری هستيد احساس گناه را از خودتون دور کنيد زيرا احساس بر سريعا به بچه منتقل ميشود.شاد باشيد

مانا

به نازی:من با شما موافقم.کيفيت خيلی مهمه ولی فکر ميکنم برنامه ريزی و آگاهی هم از اساس پرورش فرزنده و نقشه مهمی داره.هميشه عاشق باشيد نازی جان

مانا

به خانم شين: مثل هميشه گل گفتی

مانا

به نيمه شب:ما دوره هايی از چگونگی بازی با کودک در سنين مختلف و نقش بازی در شخصيت افراد و همچنين دوره هايی با عناوين رفتار با کودک و يا چگونگی تشويق و تنبيه و يا عوامل موثر در تربيت کودک را می بينيم و اين دوره ها تاثير زيادی حتی بر زندگی ما می گذارد.مرسی که نظرتان را گفتيد

مانا

به بانو: مرسی از کامنت زيبا

۱۰۰۱روزنه

جدان مطلب مفیدی بود.استفاده کردم