مهدکودک

مامان یک دختر کوچولو برام یک ایمیل فرستاده بود راجع به اینکه دختر 3 ساله اش در رفتن به مهد کودک مشکل داره.فکر کردم که اطلاعاتم را اینجا بنویسم شاید به درد بقیه هم بخوره.اگه مطالب دیگه ای هم میدانید با ما در میان بگذارید:

اگر بچه ای در رفتن به مهد مشکل داره ممکنه 2 علت داشته باشه.یکی اضطراب جدایی از والدین و دیگریschool phobia .پس باید علت اصلیش شناخته بشه چون برخورد با هرکدام روش های خودشو داره.

کارهایی که قبل از رفتن به مهد باید انجام داد:

 در حدود 2 سالگی بچه ها را کم کم به محیط های پر از بچه ببرید تا بازی کردن با بچه ها را یاد بگیرند و بدانند که همه پدر و مادرشان نیستند تا در بازی ها به میل آنها رفتار کنند.

در طول 2 سالگی بچه ها باید روزی 2 تا 3 ساعت در این محیط ها بازی کنند تا با آمادگی کامل در جدود 3 سالگی 4 تا 5 ساعت در مهد کودک باشند.

قبل از رفتن به مهد بهتر است که کودک همراه یکی از والدین به مهدکودک رفته و تمام فضاها را ببیند.برای او توضیح دهید که مثلا اینجا آشپزخانه است و در اینجا غدا می خوری و اینجا توالت است و ...

بهتر است روزهای اول ساعت های کمتری در مهد بماند و با هماهنگی با مسولان مهد، در روزهای اول بیشتر دروقت بازی های تفریحیبه مهد برود تا خاطره شادی از مهد داشته باشد.

اگر دوست یا فامیل نزدیکی دارید که کودک همسن بچه شما دارد بهتر است با هماهنگی هم بچه ها را به یک مهد بفرستید.همیشه بچه هایی که رابطه خانوادگی دارند با شوق بیشتری با هم به مهد میروند.اگر چنین کسی در اطرافیان شما نیست روز اول مهد با یکی از مادرهایی که به دنبال فرزند خود آمده، طرح دوستی بریزید و با هم مثلا آنروز عصرقرار کافی شاپ بگذارید تا بچه ها هم با یکدیگربیشتر آشنا شوند و اگر شد رفت و آمد خانوادگی برقرار کنید.

احساسات کودک خود را درک کنید.اگر مشکلی دارند به هیچ وجه با عباراتی مانند مهد که ترس نداره و ... با آنها برخورد نکنید.ازآنها بخواهید که علت ناراحتی خود را بیان کنند و به آنها اطمینان دهید که درکشان میکنید.

در روزهای اول بهتر است که شما هم همراه کودک در مهد بمانید.

اگر به کودک خود قولی میدهید حتما به آن عمل کنید.مثلا اگر می گویید من اینجا نشسته ام تو برو و بازی کن ،یک مرتبه جیم نشوید!!

برای کودک داستانهایی راجع به مهد تعریف کنید ولی یک تصور ایده آل در ذهن او بوجود نیاورید که در نهایت باعث سرخوردگی کودک شود.

یکی از مشکلات کودکان، بیدار شدن در صبح زود است.حتما کودک چند ماه قبل از فرستادن به مهد کودک باید عادت به صبح زود بیدار شدن را پیدا کرده باشد.

اگر کودک 3 ساله  بعد از گذشت یک ماه، هر روز با مشکل به مهد میرود ،هنوز آمادگی لازم را پیدا نکرده است و باید مدتی رفتن به مهد را به تاخیر انداخت و در صدد رفع علت ها برآمد.

/ 5 نظر / 9 بازدید
ماه رقصان

مانای عزيز ! من با خوندن وب لاگ های شما مامان های دوست داشتنی در حال يادگيری غير مستقيمم ! بدون اينکه استرس شماها رو داشته باشم از تجربياتتون لذت می برم! خوش باشی

مرضيه

آفرين به تو مانای عزيز برای وقتی که میگذاری و خوشا به حال ما رقصان !

سارا

خوش به حالتون.تمام اين توصيه‌ها برای مادران خانه دار است که کلی وقت برای بچه‌هاشون دارن اما ما بيچاره‌ها که شاغل هستيم ... به وبلاگ من هم يه سری بزنيد خوش حال می‌شم نظراتتون رو اونجا بخونم.

منيژه

ممنونم از توضيحاتی که داديد.

نيمه شب

نکات خوبی بود. ولی من در مورد ماندن با کودک در مهد عکس اين موضوع را از مربیان مهد شنیده ام. اگر همراه کودک بمانيد کودک تصور ميکند مهد هم مثل اجتماعات ديگری است که مادر هم در آن حضور دارد. و روزی که مادر در مهد نماند به مراتب عجیبتر خواهد بود تا اینکه کودک از روز اول بداند که این در این جمع خودش خواهد بود بدون مادرش. همان ذره ذره اضافه کردن به زمان مهد خيلی کارسازتر است.