تام و جری

یکی از پافشاری های من در مورد شایا این است که در مرکز موضوعاتی که مناسب سنش نیست قرار نگیره.دوست ندارم کسی حرف های ناخوشایند ، بحث های منفی و تمام چیزهایی که باعث روحیه نامناسب در وجود بچه بشه را مطرح کنه.یکی از این موجودات ناخوشایند تلویزیونه.

کاملا اعتقاد دارم که بچه ها تا سن 8 سالگی نباید اخبار گوش کنند* و به جز برنامه های مربوط به خودشان دلیلی ندارد که فیلم ها و سریال های تلویزیون را ببینند.البته قبول ندارم که بعضی از والدین به سریال های تلویزیون ایراد میگیرند که برای بچه ها بدآموزی دارند.به هرحال سریال تلویزیون برای بزرگسالان ساخته شده و نه بچه ها.

ولی یکی از مشکل ترین کارها انتخاب برنامه مناسب برای کودک است.نتیجه تحقیقی که بر روی کارتون های والت دیسنی شده، این است که در هر یک ساعت این کارتونها 83 پیام خشونت به بچه ها آموزش میدهد!وای به حال بقیه برنامه ها!!

خدا پدر و مادر baby tv را بیامرزه! تا به حال برنامه هایی اینقدر مناسب سن بچه های کوچک ندیده بودم.

 

یکی از کارتونهای مورد علاقه من تام و جری است.هنوزم با دیدن کارتونهای تکراری و هزاربار دیده آن نمی تونم با صدای بلند نخندم.دیروزاتفاقی یکی از این کارتونها در حال پخش شدن بود که فقط از روی کنجکاوی تلویزیون را قطع نکردم تا عکس العمل شایا را ببینم.با چشمهای کوچولوش زل زده بود به تلویزیون و داشت برای خودش اتفاقات را تحلیل میکرد.

جایی که تام بدبخت از بالای پله ها پرت شده بود توی آب و داشت خفه میشد.   شایا : پیشی حموم.

جایی که تام از پنجره خانه پرت شد توی حیاط و هیکلش صاف صاف شد. شایا: پیشی آپووچی(یعنی پیشی خورد زمین)

جایی که تام و جری دینامیت را به دست همدیگه میدادند. شایا: شمع. تللد(تولد)

جایی که بالاخره دینامیت منفجر شد.شایا: پیشی کف. شایا دود ناشی از انفجار را با کف توی حموم اشتباه میگیره.

به نصفه برنامه نرسیده بودیم که شایا به من نگاه کرد و گفت:baby. یعنی لطفا همون baby tvخودمون را بگیر.

فکر میکردم که ما چه اصراری داریم که ذهن های صاف و یکدست بچه ها را با این وقایع پرکنیم؟

 

 

* به قول دکتر هولاکویی روزی 3000 هواپیما از زمین بلند میشوند و 3000 تا فرود میآیند و هر 6 ماه یکبار یک هواپیما سقوط میکنه و ما در اخبارمان همان هواپیمای سقوط کرده را نشان میدهیم!

 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهاره

مانا جان سلام هر وقت نوشته هايت را می خونم کیف می کنم ولی یه ترسی دارم ! اگه ما این همه مواظب بچه ها و احساسات و روحیه شون باشیم (البته من که هنوز بچه ندارم) بعد که اونها وارد اجتماع شدند و با بچه هایی که در خانواده های دیگه بزرگ شدند و معلمها و اولیای مهد و مدرسه و...مواجه شدند و رفتارهای متفاوت اونها رو دیدند یه هو ضربه نمی خورند؟ می توانند با آدمهای مختلف کنار بيايند و حقشون روبشناسند و بدون خشونت بگيرند؟؟لطفا راجع به اين موضوع توضيح بده.قربانت .از روی پسر گلت ببوس.

پیمان

سلام خوشحالم که تو زمینه کودک خیلی دقیق و حساس هستی مادری نقش زیربنایی جهانه اگه دوست داشتی وبلاگمو ببین دارم نقش والدین رو نقد می کنم

مانا

به شيرين: به ليلی: بحث کتاب ها هم به نظرم خيلی جای حرف داره.کمتر کتابيه که برای بچه ها داستانهايی از خوبی زيبايی دوستی و محبت داشته باشه و البته بازم فکر ميکنم وظيفه والدين انتخاب کتاب های مناسب سن بچه هاست

مانا

به ماه رقصان: مساله شايا اين بود که اصلا متوجه نميشد که اينها مشعول دعوا کردن هستند و به قصد کشت!همديگر را می زنند .او فکر ميکرد که تمام اينها يه بازيه به سولی: لينک دکتر هولاکويی می گذارم.در ايران هم انتشارات ما و شما سی دی های دکتر هولاکويی را دارند به مانلی: می دونم که خشن هستند و منطورم از نوشتن اين بحث همين خشونت نهفته در کارتون های دوران بچگی خودمون بود

مانا

به بهاره: چرا عزيزم حتما براشون سخته که با آدمهای خشن تر کنار بيايند ولی آيا تو به بچه ات می گويی که دروغ بگو چون جامعه پر از دروغ است و بعدها ممکن است ضربه بخوری؟ و يا سعی ميکنی درونش را قوی بار بياوری تا در اثر دروغ های ديگران صدمه نبيند.اتفاقات بيرون تماما محرک هستند و درون ما تصميم ميگيرد که با اين اتفاقات چگونه برخورد کندبرای همين در شرايط متفاوت انسانها واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند.انسانی که درون قوی و محکم داشته باشد موفق است نه کسی که ظاهری خشن و قلدر دارد و به نظر مياد که هميشه برنده است. خوشحالم که به اينجا سر ميزنی.يک روز وقت کردی بيا پيشم با هم گپ بزنيم

بهاره

چيزی که می خواهم بدونم اين است که آيا نبايد خشونتها را بشناسند ؟(نه اين که تو خونه تجربه کنند) . و بزرگترها راجع به زشتی اونها و راههای برخورد درست باهاشون صحبت کنند.البته در سن مناسب .يه مثال : به نظر من کسی که می خواهد از انگليس بياد و تو ايران زندگی و کار کنه حداقل بايد بدانه که اينجا فرمون يه طرف ديگست و خيلی اصول در رانندگی رعايت نمی شه .از لحاظ روحی آماده باشه و از محیط جدید شناخت داشته باشه .نه اينکه از يکسال قبل تو انگليس بد رانندگی کنه!!! می دونم که نبايد بچه را نسبت به جامعه و محيط بدبين کرد.(خلاصه تو اين قسمتش گيجم) ممنون ميشم اگه يه مقدار بيشتر توضيح بدی.

مامان هنا

من هم سوال های ذهن بهاره دارم اين بحثتان را دنبال می کنم! مرسی

مانا

به بهاره عزيزم: چرا .به قول تو در سن مناسب بايد برای اونها توضيح داده بشه ولی اين به نظرم خيلی بحث مفصليه.تو به بچه کلاس اوليت نميگويی آدمها ممکن است تو را بدزدند و بعد انواع شکنجه ها را براش توضيح بدهی.ولی می تونی بهش بگی که با غريبه ها حرف نزن و از اونها چيزی نگير.اين يک قانونه.يا مثلا همين تمرين نه گفتن به ديگران که از يک سالگی شروع ميشه يک نوع راه برخورد با خشونت است. يک مثال ديگه شايا از الان توی اجتماع با خشونت برخورد ميکنه مثل همون بچه هايی که توی سرسره هلش می دهند و ياد ميگيره که در جامعه اين برخوردها هم وجود داره ولی توی خانه محيط ما بر اساس احساسات خوب و خوش شکل گرفته و به نظرم پايه احساسات کودک در خانه شکل داده ميشه

بهاره

مرسی عزيزم.هر وقت فرصت بشه مفصل راجع بهش صحبت می کنيم.همیشه شاد زندگی کنید .

نيمه شب

you might like Baby Einstein series for babies and kids. I am not sure if it is available in Iran. But now that you are going abroad you might want to search for those.