فيلمنامه زندگی

همه کودکان حدود 6تا 7 سالگی پیش نویس زندگی خودشون را برنامه ریزی میکنند.یعنی تصمیمات مهم زندگی ما ،در این سن پایه گذاری میشود.در این سن بچه ها تصمیم  می گیرند که به دنیا چگونه نگاه کنند.آیا مردم خوب و مهربانند و یا دشمن و نامهربانند؟ آیا می خواهم با مردم زندگی کنم و یا بر مردم و یا بی مردم؟

آیا می خواهم در زندگی نقش خاصی را بازی کنم؟ حتی نوع نگاه به زندگی و نوع انتخاب اهداف زندگی و شغل و رشته تحصیلی و نوع روابط زناشویی و رفتار با کودک و دید مذهبی و فلسفی در زندگی را در این سنین پایه گذاری میکنند.

اگر دوران کودکی سالمی داشته باشیم در آینده می توانیم چند بار این پیش نویس زندگی راکه در 6-7 سالگی تهیه شده، تغییر دهیم و با کمک عقل و آگاهی جهت مناسب را در پیش بگیریم والا آسیب دوران کودکی می تواند باعث شود که ما هنوز با تصمیماتی زندگی کنیم  که در 6و 7 سالگی برای خودمان گرفته ایم و خود نیز از این مساله نا آگاهیم!

 

 

/ 20 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
توکای مقدس

دکتر هولاکویی در شش سالگی تصمیم گرفته بود که وقتی بزرگ شد دکتر سلطانی بشه اما رفتار بد حاج آقا هولاکویی باعث شد به آرزوش نرسه. اینو مامان دکتر هولاکویی خودش به من گفت.

بهاره

مانا جان ممنون از نوشتت. من چند سال پیشها یه کارگاه آموزشی شرکت کرده بودم که یه قسمتش در همین زمینه بود. یادم میاد تویه تمرینها تونستم تصمیاتی رو که بهاره 5-6 ساله گرفته بود رو تشخیص بدم و تاثیرشو تو زندگیم ببینم. مدرس اون کارگاه به یه نکته جالب اشاره کرد، اینکه لزوما تمام تصمیمات کودکیمون رو لازم نیست عوض کنیم. خیلی از اون تصمیمات روشهای خوشبختی و بقای ما هستند، مهم اینکه با نگاه بالغ دوباره بهشون نگاه کنیم و ترس و جبری که در کودکی باعث نوشتن این فیلمنامه شده رو با آگاهی، اختیار و انتخاب عوض کنیم. نظر شخصی منم اینه که یه قسمتی از تصمیمگیری های زندگی (اگه کودک در شرایط مناسب باشه) در دوران کودکی از جان و روح هر فرد ریشه میگره و وجود و جان یه کودک هم هر چقدر هم که تو زندگی کنونیش کم سال باشه، قرنها قدمت داره.

مانا

به توکا: به بهاره: درسته حق با توئه همه اين فيلمنامه لزوما غلط نيست مهم اينه که به قول تو با بالغمون بتونيم دوباره نگاهش کنيم و جاهايی که با عقلمون نمی خونه را عوض کنيم. به مرجان و فرانک و مامان نورا و برخی: مرسی

فرزانه

مطلبی را که نوشتی با اعماق وجودم درک می کنم . مخصوصاً این که خیلی از ترسها وبحران هایی را که ما در زندگی فعلی تجربه می کنیم به صورت لایه های بسیار عمیقی در دوران کودکی ما شکل گرفته است .مثلاً چقدر شخصیت همیشه برنده من روی شخصیت همیشه بازنده خواهرم تاثیر گذاشته . من چون بزرگتر بودم و با پدر و مادرم بازی می کردم اونها خیلی وقت ها به عمد در بازی می باختند و به من اجازه برنده شدن می دادند ولی وقتی من با خواهرم که کوچکتر از خودم بود بازی می کردم باز هم این حس قدرت طلبی و همیشه برنده بودن من اجازه نمی داد که بگذارم اون برنده شود .حالا بعد از این همه مطالعه ، تازه فهمیدم چرا خواهرم اینقدر دارای اعتماد به نفس کم است و همیشه به من متکی !!!!!

شكيبا

باهات خيلي موافقم. خيلي كمند آدمايي كه بتونن از تاثيرات دوره كودكيشون آگاهانه رها بشن. چون خيلي وقتا دغدغه هاي زندگي به آدما اجازه نميده كه مسير زندگيشونو بازنگري كنند. فقط با اصرار زياد از افكار و عقايدي كه بهشون به ارث رسيده و راجع بهشون اصلا فكر نكردن دفاع مي كنند.

شيرين

مانا جان. اطلاع داشتن از اثر شگرف دوران كودكي در كل زندگي هم جالبه و هم ترسناك. ترسش هم بخاطر خود آدمه كه ميفهمه حتي با علم بر يك عيب و اراده بر تغيير چه راه سختي در پيشه. ترس دوم بخاطر تربيت كودكه ، اونهم براي ايده آل گراهايي مثل من. ولي خوب اونموقع كه تصميم به بارداري گرفتم به خودم قول دلدم كه تمام تلاشم رو بكنم و نترسم.

شيرين

راستي شماها ميتونيد پست جديد بذاريد؟ نميدونم چرا نميتونم وارد مديريت وبلاگ پرشين بلاگ بشم.

مانا

به شین: سیرک به فرزانه و شکیبا: دقیقا باهاتون موافقم به شیرین: من می تونم وارد پرشین بلاگ بشم