خود دوستی و حرمت نفس

خانم شین عزیز سوالی درمورد- دوست داشتن خود -از من کرده بود که ترجیح دادم دوباره بحث حرمت نفس دکتر هولاکویی را در اینجا نقل کنم:

 

آمارها نشان می دهد بچه ها در پایان 3 سالگی در مورد خود به این نتیجه می رسند که"من خوب نیستم".بین 1 تا 3 سالگی که مرحله شک و تردید نام دارد کودک 5 مشخصه دارد:

 

1-     نادان است و میداند که نادان است.

 

2- ناتوان است و میداند که ناتوان است و در ضمن خبر از انتظارات والدین از خود داردولی نمی داند که با این ناتوانی چگونه آنها را برآورده سازد و در نتیجه در مورد خود به احساس بد میرسد و به علت رفتار نامناسب خود را مستحق تنبیه می داند و حتی کار بد خود را تکرار میکند تا شما هم بدانید که او ناتوان است و او را تنبیه کنید

2-     نیازمند است  و در روز بیش از 1000 نیاز از اطرافیان دارد.

3-     اشتباه کار است .به علت اینکه حجم اطلاعاتی که از محیط اطراف میگیرد بیش از توان تحلیل اوست برخی را می پذیرد و برخی در خاطرش نمی ماند بنابر این با وجود تکرار والدین مسایل را فراموش میکند که باعث ناراحتی خود و والدینش میشود.

4-     دچار خیال و فکر بد و یا تخیلات میشود و مرز بین رویا و واقعیت را تشخیص نمی دهد

با این تفاصیل روزی صد ها بار به ذهنش میاید که من پسر خوبی نیستم و دوست داشتنی و خواستنی نیستم.زیرا آنها رفتار را با هویت یکی میدانند. در نتیجه باهر کار بد و یا اشتباهی فکر میکنند که انسان بدی هستند.(تعریف و تمجید والدین از کودک نقش کمی در ذهن او ایفا میکنند.)

 

حال نقش والدین در این میان بسیار مهم است.پدر و مادر آگاه در این دوران باید به بچه نشان بدهند که آنها هم بی عیب نیستند و گاهی اشتباه می کنند.برای همین توصیه میشود که مادر و پدر در دوران 1 تا 3 سالگی روزی یک بار به کودک این پیام را بدهند که من نمی دانم، من نمیفهمم و یا من اشتباه کردم و هفته ای یک بار نیز از کودک به خاطر اشتباه خود عذر خواهی کنند.

 

و سپس از 3 سالگی تا 18 سالگی روزی 50 بار به موقع این پیام را به فرزند خود بدهند که تو دختر و یا پسر خوبی هستی.تنها در این صورت است که فرزند 18 ساله شما در مورد خود احساس خوبی دارد و در واقع حرمت نفس بالایی پیدا میکند.

 

در ضمن از یکی دیگر از روش های تقویت حرمت نفس در دوران 1 تا 3 سالگی این است که کودک آزادی عمل داشته باشد و تصمیمات مربوط به خودش را تا حد امکان خود بگیرد و مادر و پدر مدام این پیام را به او ندهند که تو نمی دانی و یا اشتباه فکر میکنی.مثال های گوناگونی در این زمینه می توان زد مانند وقت عذاخوردن و یا وقت خواب و یا انتخاب لباس مناسب با توجه به فصل گرما و سرما که به علت طولانی شدن بحث از آنها میگذرم.

 

در هر صورت اساس حرمت نفس در این سنین پایه ریزی میشودو برای بچه 3 ساله ای که به این نتیجه رسیده که من خوب نیستم اگر آسیب به مقدار کم باشد پدر و مادر می توانند در سالهای بعد این تفکر را از کودک دور کنند و بچه به حرمت نفس برسد.

 

اساس حرمت نفس:

 

1- فرد خود را از دیگران متفاوت میداند

 

2- اعتقاد به اینکه انسانها با هم برابرند.همه انسانها خوبند و هیچ کس بهتر و بالاتر نیست

 

3-در وجود من هیچ شرم و خجالتی نیست و در هنگام نادانی ، شکست و یا نیازمندی خجالت نمی کشم

 

 

برای رسیدن به این راه باید

 

1-     به درک خود برسیم و درون خود کند و کاو کنیم(خودیابی)

 

2-     خود را بشناسیم و به علل و عوامل رفتار و حالات خود آگاهی داشته باشیم(خود شناسی)

3-     از خود شناسی به خود دوستی میرسیم

             انسان خود دوست:

1-     همه کارهای خوب دنیا را برای خودش میخواهد

 

2-     از همه کارهای بد دوری میکند

3-     همه کارها را به هزینه و مسوولیت خود انجام میدهد و پیامدش را می پذیرد

4-     به حق دیگران تجاوز نمی کند

(خوددوستی با خود خواهی کاملا متفاوت  و یا حتی عکس یکدیگر هستند.)

 

   4-خودپزیری:درهر جایی که هستم به خودم افتخار میکنم و سعی میکنم که هر روز کمی بهتر از روز قبل باشم

 

که اساس این باورها همان حرمت نفسی است که در سنین 1 تا 3 سالگی پایه گذاری میشود.

 

/ 11 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهروش

چه خوب بود دونستن اين چيزا... ولی بالاغيرتا فقط حالم خراب ميکنه اينچيزا . چون اصلا يادمنمياد ۳ سالگيمو و حتا ۱۰ سالگيمو و اين عصبيم ميکنه... معلوم نيست اين ملقمه ای که امروز به اسم يه زن تو اين دنيا داره زندگی ميکنه تو ۳ سالگيش چه جوری فکر ميکرده؟!... شايد من نابغه بودم يه جور ديگه... مثل بچه های ديگه فکر نميکردم.کسی چه ميدونه... خودمخندهمگرفت نه اين که الان آخر نبوغم... در هر صورت ممنون

صادق

سلام خوبید چه وبلاگ زیبا وخوشگلی دارید خیلی زیبا وپر معنا بود مخصوصا عکسهای خوشگلش ممنون میشم به وبلاگ منم سر بزنی دوستدارت صادق گرم یاد اوری یانه من از یادت نمی کاهم تو را من چشم در راهم sadegh2213 sadegh2216 sadegh2218

ماه رقصان

وای ! هر بار که چنين چيزايی می خونم دوباره به فکر فرو می رم : يعنی ما از دست رفتيم؟! آب از سر ما گذشته ؟ ديگه نمی شه به ماها خود دوستی و حرمت نفس تزريق کرد؟ من می ترسم ! من دلم می خواد دوباره بچگی کنم و همه ی اينها روم پياده بشه! شوخی می کنم!

خانم شين

مانای عزيزم. ممنون از اين مطلب ... قسمت اولش چقدر غم انگيزه. نه؟ اين که بهرحال بيشتر بچه ها به اين احساس می رسن که به اندازه کافی خوب نيستن. چقدر غم انگيزه که اين موجودات کوچولوی اشتباه کار نمی دونن که چقدر برای ما شگفت انگيز و خواستنی هستن. راستی چرا عشق و محبت والدين توی ذهنشون نمی مونه؟

مانا

به خانم شین: آره عزیزم.خیلی غم انگیزه ولی کاریش نمیشه کرد دیگه.شاید چون اینقدر کارهاشون به سنگ می خوره و اینقدر پیام منفی دریافت میکنند که تعاریف و موفقیت هاشون کمتر به چشم خودشون میاد.البته به نظر من عشق و محبت والدین توی ذهنشون میمونه فقط ناکامیهاشون جای بزرگتری از ذهنشونو اشغال میکنه

شري

چقدر اطلاع رساني شما خوبه. خوشحالم كه با وبلاگتون آشنا شدم.

فرزانه

مرسی از پست مفیدت. من در حال برنامه ریزی برای بارداری هستم .سعی می کنم چیزهایی را که نوشتی و می نویسی در خاطرم بماند .باز هم مرسی . در رابطه با کامنت دوست عزیز ماه رقصان ، در یک کتاب به نام ( نیمه تاریک وجود ) اثر (دبی فورد ) خیلی جالب و زیبا توضیح داده شده که منشا رفتار هر انسانی از لایه های تاریک ذهن که این لایه ها در دوران کودکی شکل می پذیرد ، سرچشمه می گیرد و با آشنا شدن با آنها و تمرکز ، تکرار مانترا (تی ام ) می توان این لایه ها را به بخش روشن وجود تبدیل نمود .

مانا

به بانو: اصل قضيه را تو گفتی عزيزم به شری: مرسی از لطفت به فرزانه: اميدوارم تمام وجود فرزندت پر از روشنايی باشه.مرسی از اطلاعاتت

نوشین

زنده باد دکتر هولاکویی