فیلتر ذهنی

- شایا یاد گرفته اگه به کسی بخوره بعدش از کلمه "ببخشید" استفاده کنه.خیلی با مزه است که از کنار هم رد میشیم و اگه به هم بخوریم بر میگرده توی چشمام نگاه میکنه و میگه" ببخشید مانا"

و اینقدر در این کارش مصره که وقتی من متوجه نیستم و  محکم به او می خورم بازم میگه" ببخشید مانا"! 

 - این بحث جناب هرمس  مارانا که هر از گاهی یه نقدی می نویسه در مورد وبلاگهای پر خواننده و کم خوانده شده، برام جالبه. به نظر من وبلاگ خوندن یه جورایی بر میگره به نوع نگاه ما به دنیا و برداشتمون ازنوشته های نویسنده.

در یک کلام این فیلتر ذهنی هر انسانیه که تصمیم میگیره که نوشته را چگونه بخونه و چگونه برداشت کنه. د ر ذهن همه ما یک فیلتر وجود داره که از وقت تولد در حال شکل گیریه.اطلاعاتی که در سالهای اول زندگی ما وارد سیستم فکری ما میشه در واقع پایه گذار این فیلتر است.(محیط- والدین – ژن و...)این فیلتر در واقع کارگردان فیلم زندگی ماست.اون بر اساس باورها و عقایدش تصمیم میگیره به هر"رخدادی" چگونه نگاه کنه و اون را چگونه "تفسیر" کنه. برای همین به تعداد انسانهای روی کره زمین ما فیلتر متفاوت داریم.حتی در مورد کوچکترین و پیش پا افتاده ترین مسایل هم نوع نگاه ما و تفسیر ما از انفاق می تونه متفاوت باشه.مثلا اگه دریک خانواده 5 نفری یک اتفاق معمولی بیفته و از این 5 نقر جداگانه سوال بشه، هرکدام متفاوت از دیگری ماجرا را تعریف خواهد کرد و ما با 5 تعریف متفاوت  از واقعه روبرو خواهیم بود.میگویم متفاوت چون " واقع بینی" به خصوص در فرهنگ ما کلمه ای جا نیفتاده است.واقع بینی یعنی همان "مشاهده بدون قضاوت " و یا خاموش کردن تمامی تفسیر های ذهنی – که البته کاری بسیار دشواره زیرا عموما ما متوجه نمی شویم که دیدمان نسبت به موضوع تا چه اندازه  با واقعیت متفاوت است-و یا " نه" گفتن به " والد" درون .( مبحث والد- بالغ- کودک. کتاب وضعیت آخر).

بنابر این آنچه که من می نویسم (و منظور من است ) با آنچه شما می خوانید (و متوجه می شوید) متفاوت است ، مگر سیستم فکری خودمون را عوض کنیم و به " واقع بینی" مطلق رو بیاریم. 

 پ.ن1: حالا این موضوع چه ربطی به نقد وبلاگ ها داشت را خودم هم نفهمیدم!!!!

 پ.ن2: در پانوشت 1 شوخی کردم! خودم می دونم چه ربطی داشت!!

پ.ن3: این فیلتر ذهنی در واقع می تونه  سر منشا عموم مشکلات فردی و میان فردی و اجتماعی باشه.

/ 17 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهاره

مانا جان اومدم از هرمنوتیک و ناتوانی کلمه یا هر مدیومی در انتقال مطلق معنا بگم که دیدم هرمس قبل من بهش اشاره کرده. در انتقال یه مفهوم بین دو نفر حداقل سه بار شامل تحول میشه.

مانا

به ماه رقصان: متوجه منطورت نشدم.مثلا خساست در حد اعلای خودش می تونه واقعا مریضی باشه ولی د ربحث معمولی ممکنه من به یک فردی بگم خسیس و تو بگی نه اون خسیس نیست ومقتصده.می دونی چی مگم؟ این بر پایه همون فیلتر ماست.ولی اینکه ما در خیلی موارد از واقعیت های منفی خودمون فرار میکنیم هم وجود داره

مانا

به شکیبا: از کامنتی که گذاشتی فکر میکنم من وتو داریم راجع به دو چیز متفاوت صحبت میکنیم.تجزیه و تحلیل واقعی وقتی معنی پیدا میکنه که تو واقعیت پدیده را بدون تفسیر ذهنی ببینی و سپس شروع به تفسیر کنی.مهم دیدن اصل مساله بدون درگیری دادن والد 5000 ساله ماست.در مرحله بعد اگه از بالغت کمک بگیری و تفسیرش کنی می تونه در جهت مثبت تغییری ایجاد کنی.درست گفتم؟ به نونوش: خیلی سخته[ناراحت]

مانا

به سر هرمس مارانا: من که یک کلمه از حرفهاتو نفهمیدم.میشه از جملات در حد فهم من استفاده کنی؟[چشمک]حداقل اینقدر مرموز نباشه به مرضیه: معنی اش چیه؟ من نمی دونم.هرمس اهل کجاست؟ از خودشون بپرس.گاهی به کوه های المپ اشاره میکنه!! به بهاره: چقدر جالب.این حداقل سه بار دچار تحول میشه را می تونی بیشتر توضیح بدی.من شنیده بودم که حتی فکر کردن به موضوع هم می تونه اونو از واقعیت دور کنه

شکیبا

بنظرم لب کلام تو اینه که "ابتدا مشاهده بعد تفسیر" که منم در این قسمت با تو همعقیده هستم. ولی فیلتر ذهنی یه بحث متفاوته چرا که به ما کمک می کنه اون قسمت از واقعیت رو که بدلیلی برامون اهمیت داره مورد توجه و موشکافی قرار بدیم.

مرضیه

گاس یعنی احتمال یا احتمالا.لغت قدیمی که بعضی جاها استفاده میشه.

بامداد

سلام خاله.میشه بگین سی دی های دکتر هولاکویی رو از کجا میتونم تهیه کنم؟قیمتش رو هم اگه میدونین و بگین ممنون میشم.

بهاره

مانا جان جریان از این قراره که وقتی مثلا من یه مفهوم یا نظری رو میخوام به تو انتقال بدم از یه مدیومی استفاده میکنم مثل نوشتار یا گفتار یا تصویر و یا هر چیز دیگه. تو انتفال مفهوم به قالب انتخابی مفهوم دچار تحول میشه. قالب انتخابی هم بسته به خصوصیات و قابلیتهاش مفهوم و تخت تاثیر قرار میده. مثلا خصوصیات رنگ یا زبانی که انتخاب میکی. مثالا مقایسه طرحی که با ذغال طراحی کشیده میشه در مقایسه با استفاده از آبرنگ. در آخر هم مشاهده کننده یا شنونده برداشتی که از مفهوم در اون مدیون میکنه مفهوم دچار توهم میکنه. تو کتاب دیکانستراکشن جودت اونجایی که نظریه های دریدا رو داره یه توضیح خوب در همین موردها داره. [لبخند]

بهاره

توهم نه منظورم تحول بود.[سبز]

فرانک

من خیلی نگران فیلتر ذهنیم هستم [گریه][گریه] کممممممممممکم کن