حرف ها

خیلی از پدر و مادرها با بیان از خودگذشتگی هاشون برای بچه ها(که در واقع همون مسوولیت های پدری و مادریشونه) بچه ها را دچار عذاب فکری و احساس گناه می کنند.ای کاش ما والدین بیشتر مواظب بار سنگین حرفهامون باشیم

قسمتی از کتاب کودک،خانواده،انسان نوشته آدل فابر و ایلین مزلیش-انتشارات نی:

اگر اجازه دهید بچه بداند شما به خاطر او در رنج و عذاب هستید هیچ لطفی در حق او نکرده اید و با کاری که می کنید به او میاموزید که نباید از خود مواظبت کند.

در خیلی از خانه ها می شنوید:

"تو که پدر مرا درآوردی!تو که می دانی اگر آنجا بروی من چقدر دلم شور می زند. خوب اگر اینقدر برایت مهم است برو!"

"تو بقیه گوشت را بخور عزیزم، تو در حال رشد هستی. به من اهمیت نده.من بالاخره یه چیزی می خورم."

"دلت شور شهریه ات را نزند پسرم. اگر قرار باشد دو برابر هم کار می کنم. تو فقط درست را بخوان."

تنها چیزی که این والدین از فرزندانشان می خواستند محبت و قدردانی آنها بود.اما فرزندان احساس قدر دانی نمیکردند.احساس انزجار می کردند.والدین حاضر بودند همه چیز شان را بدهند، درد، رنج و از خود گذشتگی- و بچه ها از شدت همه اینها به حال خفگی می افتادند.

در فکرم به خودم هشدار دادم. رنج هایی که به خاطر فرزندانم متحمل شده ام نباید ربطی به آنها داشته باشد. من هر کاری را با طیب خاطر برای آنها انجام خواهم داد. بدون هیچ توقعی از آنها.

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
نازی

سلام بر مانا. آفرين آفرين که راجع به ايجاد حس گناه در فرزندان و تاثير آن روی روحيهء ظريف و خدشه پذير بچه ها نوشتی. آفرين. من شاهد فجايعی به مراتب بدتر از آنچه تو نوشتی بوده ام، منجمله مادران يا پدران طلاق گرفته ای که به تنهايی بچه را بزرگ می کردند و مرتبا به او می گفتند: من جوونی ام را پای تو گذاشته ام. اينها نميدانند آن بچه و اطرافيانش و حتی همسر و بچه های خودش در آينده، چگونه برای اين حس گناه ايجاد شده در او هزينه خواهند پرداخت. البته چون بشر اهل تنازع بقا است، به آسانی نيز نمی پذيرد که مخدوش شود! یک دوست ايتاليايی دارم بهتر از برگ گل. می گفت ۵۰ سال پیش وقتی ۳ ساله بوده همراه با خانواده اش (پدر، مادر، ۲ خواهر) با کشتی به آمريکا آمده اند. می گفت در کشمکش با زبان جديد، محيط جديد، و شرايط جديد زندگی شان در مهاجرت، پدر و مادرش که سختی می کشيدند، هميشه به اين سه بچه که هر سه به سرعت جذب محيط شدند، زبان را ياد گرفتند و هر سه به مراحل بالای تحصيلی و حرفه ای دست يافتند، می گفتند: ما زندگيمان در ايتاليا خيلی عالی بود. ما به خاطر شما و آيندهء شما به آمريکا آمديم. (ادامه دارد، ببخشيد)

نازی

دوستم می گفت ۳۶ سال اين حرفها را گوش کردم. می گفت روزی به مادرم گفتم: ببخشيد، شما به خاطر من به آمريکا آمديد؟ من فقط سه سالم بود و خواهرانم شيرخواره و ۲ ساله بودند. برای ما چه فرقی می کرد که کجا بزرگ شويم که شما چنين نسخه ای برای ما پيچيديد و تا آخر عمرمان هم سر ما منت می گذاريد! ايکاش نيامده بوديم که يک عمر کفارهء آن را پس نميداديم. دوستم گفت که ده سال آخر عمر مادرش را بالاخره با آرامش و بدون اين کلمات طی کردند و گفت هميشه به خودم می گويم کاشکی زودتر چيزی گفته بودم چون مادرم مرا دوست داشت و نميخواست مرا آزار دهد و وقتی فهمید این حرفها چقدر مرا ناراحت می کرده اند دیگر نگفت. خوب ببخشيد دوباره کامنت طولانی گذاشتم. شاد باشيد مانا جان. باز هم ممنون از ايجاد آگاهی نزد مادران و پدران جوان.

مانا

نازی جان.مرسی از شما.در اين مدت کم آشنايي من از شما بی نهايت آموخته ام.