خخصوصیات کودکان 3 تا 7 سال

کودکان بین 3 تا 7 سالگی هر 6 ماه یکبارو بعد هر 9 ماه یکبار  به سمت عدم تعادل و ناسازگاری می روند.

 سنین 3-4-5-5/6 سنین در تعادل و سنین 5/3-5/4-5/5-7 سنین ناسازگاری بچه ها است.

بعضی ار ویژگیهای کودکان 3 تا 7 سال  را به صورت خلاصه - از سی دی های دکتر هولاکویی- اینجا می نویسم:

 

3 سالگی: کنجکاو، شاد و خوشحال و همیشه با خنده و قهقهه است.مسولیت بعضی کارها را قبول میکند.مثل: مرتب کردن رختخواب و یا کار در خانه. مایل به پرسیدن است.فرمان پدر را زودتر و راحت تر از مادر می پذیردو احساس شادی میکند ( به خصوص پسر ها) .اگر مهد اورا راضی نکند به حالت کودکی برمیگردد و شصت خوردن شروع میشود.

 

5/3 سالگی:  در خواب دچار کابوس میشود.پر انتظار و پر توقع میشود.گاهی بعضی از دستورات را انجام نمی دهد تا واکنش شما را ببیند و بتواند ثابت کند که شما مرا دوست نداریدکه یعنی من شما را دوست ندارم!در مهمانی مایل است افراد غریبه او را نبینند.گاهی گوشه گیر میشود. همیشه طلبکار است. نق میزند. غرغر میکند!

 

4 سالگی: حال خوب دارد. خلاق است.آمادگی رفتن به خانه دوست را دارد.نوعی مسابقه و رقابت را آغاز میکند.آمادگی محدودیت و کنترل را پیدا میکند.حریم و حد را می خواهد بداند.

 

5/4 سالگی: آرامش ندارد.پر هیاهو و شلوغ است.کار بد میکند و از قبل هشدار میدهد و بعد فرار میکند.حرف زشت میزند.دیگران را مسخره میکند.اهل دعوا و قهر است.بهانه گیری دارد.یکدنده است.به خود زنی و دیگر زنی می پردازد. جنگ را دوست دارد.پر توقع است.موضوعات بی معنا می گوید.منزوی میشود.

 

5 سالگی: بهترین ایام زندگانی کودک است.مانند فرشتگان است.احساسات دیگران را درک میکند.تا جایی که میتواند به دیگران کمک میکند.نوبت را رعایت میکند. از سهم و حق خود میگذرد.نظر دیگران را به نظر خود ترجیح میدهد.مبادی آداب است.خوشحال و شاد است.میل به آموختن دارد.ستایشگر مادر است.احساس خوبی نسبت به خود دارد.انتقاد کوچک را به راحتی می پذیرد.میل به سازگاری دارد.برای اولین بار توان شریک شدن با دیگران را پیدا میکند.

 

خوب خوشحال شدین !نه؟ حالا بعدی را بخونین!!

 

5/5 سالگی: تا 9 ماه زندگی سخت میشود.خسته است .منزوی میشود.انتظارش زیاد و غیر قابل اجراست.به جای پاسخ به شرایط، واکنش نشان میدهد.انتخاب براش سخت است.انتقاد را نمی پزیرد.در بازیها باید برنده شود.(گاهی با دروغ و تقلب) .بداخلاق و اهل قهر است.گاهی با مادر بد رفتاری دارد و نسبت به پدر خاموش است.میل به تخریب دارد.لغات زشت به کار میبرد.گاهی سردرد یا مشکل تنفسی و یا سو هاضمه دارد.

 

5/6 سالگی : آغاز دوران خوب.تمایل به همکاری و کمک دارد.با ورزش آشنا میشود.به جای همبازی به دنبال دوست میگردد.نوعی میل به پرسش و عادلانه بودن دارد.منصف است.با مفهوم شکست برخورد واقع بینانه دارد.تمایل به موسیقی دارد.به دنبال افراد جالب و جاذب می گردد.دوست دارد به مهمانی برود.

 7 سالگی: دچار بحران است.خوشحال نیست.توجه زیاد به تلویزیون و کامپیوتر دارد.به شنیدن موسیقی علاقه دارد.اهل وفتار و روابط گروهی نیست.میل به جمع کردن کلکسیون دارد.تصور خوبی از خود ندارد و فکر میکند خواهران و برادران حق او را می خورندو بزرگتر ها او را فریب می دهند.از معلم ایراد میگیردوگاهی فکر میکند بچه سر راهی است.رفتار غیر اجتماعی دارد و تنها بازی میکند.از مغازه ها و یا خانه ها چیزی بر می دارد و به عمل بد خود واقف است.

گاهی پشت در اتاق خود می ایستد و حرف دیگران را میشنود.نگرانی از بیمار ی و مرگ دارد.

  

پ.ن1: برا ی اطلاعات بیشتر در مورد ویژگیهای سنین مختلف  به خود سی دی های دکتر هولاکویی و یا کتاب های کلید های رفتار بچه ها در سنین مختلف انتشارات صابرین مراجعه کنید.

 

 پ.ن 2: تمام این ویژگیها ناشی از رشد ادراکی کودک است. مطمئنا برای هر کودک ویژگیهای اخلاقی متفاوت است. اینها کلیات ویژگیهای کودکان در سنین 3 تا 7 سال است

 

پ.ن 3: دانستن این ویژگیها قطعا به والدین کمک میکنه که شناخت بیشتری از کودک خود داشته باشند و با رفتار منطقی ، مهربانی و آگاهی  بتوانند کمکی باشند تا کودک بتواند  از لحظات بحرانی خود عبور کند

 

پ.ن 4:  پذیرش این همه واقعیت درمورد بچه ها یک کم سخته.این طور نیست؟

 

/ 6 نظر / 122 بازدید
خانم شین

مثل ستون طالع بینیهای روزنامه ها شده! :) من که از این همه امیدواری دارم می ترکم[گریه]

آقای الف

امروز عکس سه تائیتون رو دیدم، (نمی دونم چرا ندیده بودم!) برام خیلی جالب بود با تصورات ذهنی من خیلی فرق داشتید! مخصوصا چشم راست همسرتون که یه کم با تصور ذهنی من فرق داشت و گوش چپ شما که با تصور ذهنی من تطابق داشت! پسرتون هم که خب جای خود داره! :) آقای الف بامزه! [لبخند][لبخند]

مریم مامان آریانا

مانا خانم سلام اگر اشتباه نکنم شما گفته بودید دکتر هولاکویی درباره عشق هم سی دی دارند اما در سی دی هایی که از انتشارات ما و شما گرفتم این سی دی ها نبود. از کجا می توانم آنها را تهیه کنم؟ در ضمن آدرس سایت دکتر هولاکویی تغییر کرده؟ ممنونم.

مانا

به مریم: نه یک سری از سی دی هاش در ایران فروخته نمیشه.در سایتش هست و آدرس سایتش هم تغییر نکرده