پاسخی به چند کامنت

به بهانه یک کامنت:

 

" بچه دوم؟؟ مانا جون واسه اون هم می خوای سه سال تو خونه بشینی؟؟ حیف اون درسی که خوندی نیس؟؟ بیشتر رو این موضوع فکر کن ..."

 

نمی تونم پسرم را با پروژه مقایسه کنم.نمی تونم فکر کنم اگه اون نبود من چند تا پروژه بزرگ کار میکردم.نمی تونم بگم که اگه الان سر کار میرفتم مسولیتم چنین بود و حقوقم چنان بود و با آمدن او اینها از من گرفته شد.

 

با آمدن شایا خوشبختی من کامل شد.با آمدن شایا من رشد کردم.با آمدن شایا من مفهوم جدیدی از لذت را کشف کردم.با آمدن شایا من یاد گرفتم که بلند بخندم.با آمدن شایا من یاد گرفتم که زیباییها را ببینم.

 

حیف نیست اگه سر کار میرفتم ؟...

 

کار همیشه هست .سال دیگه . 3 سال دیگه .فوقش به جای 60 سالگی در70 سالگی بازنشته میشوم.هیچ وقت به خاطر جاه طلبی " حرفه ای "تصمیماتی برای " زندگی " ام نمی گیرم.

  **

کی گفته؟

 

کی گفته  هر چیزی را که می خونید یا می شنوید باید بپذیرید؟

 

من نگفتم  مطالبی که" من" در مورد پرورش کودک می نویسم همه اش درسته.

 

من نگفتم  هر کاری دکتر هولاکویی میگه، با بچه تون همون کار را بکنید.( خودم  هم همه اش را اجرا نمی کنم)

  

من میگم" امروزه"  اصول پرورش کودک در اکثر نظریه ها مثل همه  .جزییاتش ممکنه فرق داشته باشه.

 

من میگم اینقد رمطالعه کنیم تا بفهمیم چه کسی حرفش از روی اصول علمیه و کی نیست

 

من میگم اینقدر سطح دانشمون را بالا ببریم که مطمئن باشیم چند درصد از حرف های فلانی کاربردی اند و چند درصد با اصول ما همراستا نیستند

 ** 

پانوشت: ( از سی دی دکتر هولا کویی) :

 

"مردان بزرگ" روزی ده هزار کلمه بکار می برند. بچه های 4 ساله روزی پانزده هزار کلمه بکار می برند!    21.gif

  

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آميتيس

ماناي عزيزم... چون پرسيدي بايد بگم كه من واقعا اون موقع خيلي كوچك بودم .. خاطرات تكه و پاره به ذهنم مي آيند درست مثل چند عكس كه حتي ترتيب آنها را هم نمي دانم.. بعلاوه پدر من آن وقتها بيشتر ماه هاي سال در ماموريت و دور از ما بود ولي مي توانم اينرا درباره ي الان و لااقل از وقتي يادم مي آيد بگويم كه من صد در صد از ديد هر كسي كه از نزديك مي شناسدم حتي از نظر مامانم، خيلي خيلي بابايي هستم.... به نظرم من خيلي بچه ي افتضاحي بوده ام..نه؟! اميدي بهم نيست، مگه نه؟...( يه كم شوخي اما ته دلم جدي!) [چشمک]

متن و تصمیم شما بسیار احساساتی ست... این یک انتخاب شخصی ست اما به جرات می گویم در خانه ماندن سه ساله ی مادر که پر واضح با سرعت هزاره ی سوم به هیچ وجه جور نیست.... علی ای حال تصمیم با ماست این که زن مدرن هزاره ی سوم باشیم یا زن همیشه سنتی اندرونی... به عنوان یک مادر مقیم امریکا می گویم این روزها برای مینیمایز کردن تبعیضات جنسی، سوسایتی ، کارکرد خانه نشینی مادران را به طور کارامد عهده دار شده است، تا مادر علاوه بر ماده نیروی انسانی با تمام پتانسیل هایش هم باقی بماند. فرصت رشد اجتماعی را از کودکانمان دریغ نکنیم. از به بار اوردن کودکان گلخانه ای جدا بپرهیزیم. موفق باشی خانم مهندس مانا که همه مادر می شوند اما مهندس نه... یادتان باد..

خانم شین

خانم بی نام همینجا را اشتباه می کنید. همه مهندس می توانند بشوند اما همه مادر نمی شوند. مادر شدن را با بچه داشتن اشتباه نگیرید. بچه داشتن که همه می توانند داشته باشند اما چند نفر به طور علمی و با مطالعه و با تلاش زیاد در این راه قدم می گذارند؟ یک بار مانا متنی نوشته بود عالی به عنوان والدین علمی که من هر چند وقت یک بار بهش رجوع می کنم برای یادآوری به خودم. (به مانا = کاش لینکش رو همین بغل بذاری به نظر من یکی از بهترین متنهات بود) و اون این بود که برای والدینی خوب بودن هم باید دانش کسب کرد. دانشی زیاد.

خانم شین

از شوخی کامنت اولم که بگذریم باید بگم که خیلی درکت می کنم. به نظر من این سه سال خونه نشینی به جز ارزشی که برای بچه ها داره روی خود ما هم خیلی اثر داشته و من که واقعا متحول شدم و هنوز دارم می شم و مدتهاست که این همه تغییر نکرده بودم. این خونه نشستن برای من باعث شد که من بتونم زندگی بی عجله رو تجربه کنم. بتونم برم توی پارک و ساعتهای طولانی روی چمنها بشینم و با پسرم بازی کنم. هر چند که خیلی راه دارم تا بشم اون مادری که واقعا دلم می خواد که باشم اما می دونم که اگر این سه سال رو با بدو بدو کردن و نصف شدن بین مسئولیتهای خانه و کار هدر داده بودم هیچ تغییری نمی تونستم بکنم .

مانا

به فاطمه: تصمیم کاملا سختیه.و به نطر من کاملا شخصیه.اگه من راجع به اینکه 3 سال در خانه بشینم می نویسم - کاملا به این مساله اعتقاد دارم.اگه کسی اعتقاد نداشته باشه .خانه نشستنش احساس خوبی بهش نمیده.به هر حال من فکر میکنم پرستار بچه و یا مدیر مهدکودک به خاطر کارشون (دربیشتر موارد) و یا به خاطر جلب مشتری این پیشنهاد را نمیکنند.به هر حال روانشناسانی که من خرف هاشون را قبول دارم همه این نظر را داشته اند.مثل روانشناسان موسسه مادران امروز- دکتر هولاکویی و... کتاب ترجمه شده ای که من راجع به این نظر به تو معرفی کنم ندیده ام چرا که فکر میکنم کتابهای آمریکایی (که بیشتر اینجا ترجمه میشوند) محافظه کار تر از این هستند که در فرهنگ خاص شون اعلام کنند که مادر بهتر 3 سال در خانه بشینه.اما حتما بعد از عید منبع اصلی این پیشنهاد را تحقیق میکنم و اینجا می نویسم

مانا

به خانم بی نام: البته متن این پست من به هیچ وجه در ستایش خانه نشینی مادر نبود.کامنتی برای من گذاشته بودن به این مضمون که چرا می خواهی بچه دوم بیاوری ؟ از کارت و شغلت و درسی که در دانشگاه خوندی عقب میمانی و من هم جوابشون را نوشته بودم. در مورد 3 سال خانه نشینی هم این اعتقاد من است.نمی دونم چرا بچه ای که مادرش 3 سال سر کار نره گلخانهای بزرگ میشه؟

مانا

به فاطمه: در ادامه کامنت قبلی اگه توانستی حتما سی دی های هولا کویی را بگیر و ببین.اونجا توجیه این نظر را داره

مانا

به آمیتیس: نه. کار تو کاملا طبیعی و مقتضای سنت بوده.و کاملا میشه درکت کرد [لبخند]

مانا

به مرضیه و خانم شین:[گل]

نونوش

والا تصمیم بسیار سختیه ...من مدتی است دارم با خودم کلنجار میرم .کارم را دوست دارم و به من احساس رضایت از خود میدهد ضمن اینکه از اون کارهاست که گیر هر کس نمی اید و اگر از دست بدم شاید دیگه نتونم به این محیط برگردم اما از ان طرف دلم نمی خواد شب ساعت 10 از خستگی مثل جنازه بخوابم و دخترم را درست و حسابی نبینم .....